Sukces grupy teatralnej z MDK

Grupa Teatralna Mango z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie zdobyła główną nagrodę festiwalu – statuetkę Zwierciadło – oraz nominację do ogólnopolskiego etapu Spotkań Teatralnych Zwierciadła.

Grupa Teatralna Mango sukces odniosła dzięki spektaklowi pt. „Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa”, w reżyserii Iwony Koneckiej „za wykorzystanie lokalnej tradycji okolic Krasnegostawu do teatralnej rozmowy o problemach współczesnej Polski”, jak brzmiał wedrykt jury złożonego z lubelskich reżyserów i teatrologów.

Zespół nie osiada na laurach, pracuje dalej przygotowując się do kolejnych przeglądów, festiwali i etapu ogólnopolskiego konkursu. – „Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa” to przefiltrowana przez młodzież opowieść o Leonidzie Gawryłowie, barwnej postaci Rosjanina, zielarza, felczera, który urodził się w 1901 roku w Petersburgu. Po wybuchu rewolucji w 1917 roku został siłą wcielony do armii bolszewickiej, z którą dotarł pod Zamość i został w Polsce, w Krasnymstawie. Leonid to postać tajemnicza dla naszego pokolenia, ale dobrze znana starszym mieszkańcom Krasnegostawu.

Na podstawie badań i rozmów udało się stworzyć przedstawienie opowiadające o poszukiwaniach, o tym, jak trudno odnaleźć prawdę historyczną i jak zawodna jest pamięć ludzka. Jest to też podróż przez tajemnice świata; zastanawianie się, czy jest coś więcej, czy możemy czerpać energię z kosmosu i czy istnieje magia? A może była, tylko o niej zapomnieliśmy. Spektakl porusza ważkie dla młodzieży tematy: plotek, pomówień, stereotypów, lokalnych kompleksów, łącząc ruch, słowo, video i muzykę – opowiada Izabella Gawęcka z MDK.

Reżyserka spektaklu to Iwona Konecka. Występują: Julia Łusiak, Przemysław Mrowiński, Alicja Kulczyńska, Olaf Staszak, Julia Wojewoda, Adrianna Dras, Zofia Kędra, Wiktoria Stasieczek, Wiktoria Siembiga, Julia Błaziak, Krystian Mojski. Za stroje, scenografię i światła odpowiada Alicja Brudło, za muzykę Piotr Jaszczur Śnieguła, za wizualizacje: Iwona Konecka i Filip Rybczyński. W roli Leonida Gawryłowa wystąpił Andrzej Woźniak. W zespole instruktorskim są także: Konrad Grochecki, Mateusz Soroka, Paweł Banaszczyk. (kg)