Sukces pisarki pochodzącej z Krasnegostawu

Powieść pt. „Idealna”, literacki debiut pochodzącej z Krasnegostawu Magdaleny Stachuli, zajęła czwarte miejsce w plebiscycie najlepszych debiutów kryminalnych 2016 roku magazynu „Pocisk”. Trafiła też na listę bestsellerów Empiku.

Magdalena Stachula urodziła się w Krasnymstawie, uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 5, a później ukończyła tutejsze I LO im. Władysława Jagiełły.
– Na studia wyjechałam do Krakowa, ukończyłam judaistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem zaczęłam pracę w firmie zajmującej się importem i sprzedażą sprzętu telekomunikacyjnego, m.in. kamer do monitoringu miejskiego, które odgrywają istotną rolę w mojej powieści – opowiada „Nowemu Tygodniowi” pisarka. Stachula przyznaje, że zawsze myślała o pisaniu, ale studia, praca, dzieci sprawiły, że marzenia musiała odłożyć na później.
– Aż pewnego listopadowego popołudnia 2015 roku odkryłam mazací tramvaj. To specjalny egzemplarz tramwaju jeżdżącego po czeskiej Pradze, który ma za zadanie naoliwiać tory, aby minimalizować hałas wydawany przez wagoniki. Na końcu tramwaju zamontowana jest kamera HD, przez którą na żywo można obserwować miasto i mieszkańców. Jedno spojrzenie, ułamek sekundy i już wiedziałam: to jest idealny temat na książkę – wspomina.
Zamiłowaniem do kamer obdarzyła jedną z bohaterek swojego literackiego debiutu. Książka „Idealna” jest thrillerem psychologicznym w nurcie domestic noir, opowiada historię dziewczyny, która prawie nie wychodzi z domu. – Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. Anita w ten sposób próbuje odciąć się od swoich problemów, sypiącego się z powodu problemu bezdzietności małżeństwa. Para od dwóch lat bezskutecznie stara się o dziecko. Pewnego dnia bohaterka znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Ktoś wie o niej więcej, niż mogłaby się spodziewać. Ona podgląda przez kamery ludzi, a nawet sama nie wie, że jest przez kogoś obserwowana – mówi Magda Stachula.
Fabuła „Idealnej” jest dwutorowa, akcja dzieje się w Krakowie i czeskiej Pradze. Powieść miała premierę 17 sierpnia 2016 r. i od razu wskoczyła na top bestsellerów Empiku oraz sieci Matras i Świata książki. Obecnie znów znajduje się w top 40 Empiku, zajęła też czwarte miejsce w plebiscycie najlepszych debiutów kryminalnych 2016 r. magazynu „Pocisk”. Reklamowana jest jako „thriller psychologiczny, którego nie będziesz mógł odłożyć. Takiej autorki jeszcze w Polsce nie było” – jak czytamy na stronie wydawnictwa „Znak”. Pani Magda już pracuje nad nową książką, nie wyklucza też, że w przyszłości jedną ze swoich powieści umiejscowi w rodzinnym Krasnymstawie. Karol Garbacz