Świat według Leszczyńskich

W Galerii Owik w Uhrze otwarto kolejną wystawę, zorganizowaną przy współpracy z gminą Chełm. Tym razem swoje prace prezentują Zofia i Marek Leszczyńscy.

 

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Wiesław Kociuba, wójt gminy, w asyście gospodarzy – Teresy Chomik-Kazarian i Oganesa Kazariana. O działalności galerii opowiadał również Ryszard Mielniczuk, dyrektor Biura Promocji Gminy Chełm, a o swojej twórczości sami artyści, którzy nieraz gościli w Uhrze w poszukiwaniu inspiracji. Goście (tradycyjnie już przy każdym wernisażu) wysłuchali też koncertu Agnieszki Kotek i Bartłomieja Stochmala.
Zofia Leszczyńska urodziła się w 1949 r. w Woli Chomejowej. Po studiach przez wiele lat uczyła plastyki oraz techniki w Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim. Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowym plenerach malarskich oraz wystawach poplenerowych. Artystka czerpie natchnienie ze świata natury. W swoich pracach często wykorzystuje motywy ptaków, kwiatów i aniołów.

Marek Leszczyński (ur. w 1948 r. w Międzyrzeczu Podlaskim) ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie, a następnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Ilustrują też publikacje o charakterze popularyzatorskim i poetyckim. Czerpie inspirację z podróży i plenerów. Na ścianach galerii można zobaczyć obrazy z cyklu prac o tematyce hippicznej, „Rykowisko”, „Stroje Ludowe”, „Portrety” i wiele innych. (pc)