Światowid opanował Krasnystaw

W weekend na Zaułku Nadrzecznym w Krasnymstawie odbyła się trzecia edycja krasnostawskich sobótek „Palinocka pod Światowidem”.

Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Pod Napięciem i Krasnostawski Dom Kultury. Impreza planowana pierwotnie na jeden dzień przybrała wymiar całoweekendowy. Już w piątek na Zaułku pojawiła się Krasnostawska Drużyna Harcerska. – Przejęła ona pieczę nad tzw. „bunkrem”, charakterystyczną budowlą znajdującą się przed krasnostawskim amfiteatrem – opowiada Dominik Kleszko z KDK. W centrum wioski umieszczono kilkumetrowej postury Światowida, który strzegł ognisk kupalnych, huśtawek Dobrochoczego, ogródka piwnego browaru Jagiełło, pola namiotowego, stoiska z palinockowymi pamiątkami i loterią oraz sceny, gdzie wystąpiły zaproszone przez organizatorów zespoły: Domy Towarowe, The Broken Knife i Fifidroki. Nadmienić warto, że druga figura Światowida wskazywała drogę przybyłym na „Palinockę” już na wysokości ul. Mostowej. – Scenariusz imprezy, której pierwszy punkt przewidziano na 19.00 w sobotę, pokrzyżował ulewny deszcz. Spowodował, że część atrakcji w nim zapisanych została przeniesiona na następny dzień – mówi Kleszko. Noc zwieńczona został nasiadówką przy palinockowych ogniskach. Pieczeniem kiełbasek i wegańskich szaszłyków. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania, któremu ton na gitarach nadawali Mariusz Kołodziejczyk i Piotr Rybczyński. Zabawa potrwała do rana, a udział w niej wzięli nie tylko Krasnostawianie. Silnie reprezentowany był Lublin i Sandomierz. – W niedzielę dzięki słonecznej aurze zrealizowano kolejne składowe sobótkowego scenariusza. Młode tancerki z KDKu pod opieką Żanety Poźniak zaprezentowały układy taneczne inspirowane motywami obrzędowymi, które tylko częściowo odbyły się poprzedniego dnia – relacjonuje.
Sielankowemu klimatowi, jaki wytworzył się w godzinach popołudniowych towarzyszyła gra na bębnach niecodziennego duetu Piotr Świetlicki i Iga Czwórnóg. Słuchając można było popróbować sprawdzonego palinockowego specjału – ziemniaków z ogniska. Kontynuowana była loteria fantowa, gdzie do wygrania były gadżety ufundowane przez sponsorów wydarzenia. (k)