Światowy Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kubraczku… Miś pluszowy kojarzony jest zazwyczaj z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy był zapewne kumplem do zabawy, kompanem w podróży, czy przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć.
Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś – maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Natomiast 25 listopada 2016 roku na świętowanie z pluszowym misiem w bibliotecew Wyrykach przybyły przedszkolaki z Kaplonos, Wyryk oraz z Suchawy. – Każde dziecko zabrało ze sobą swojego ulubionego pluszaka – mówi Hanna Czelej, dyrektor placówki. – Atrakcji było co niemiara. W programie znalazły się tańce, śpiewy, zabawy sprawnościowe, zgadywanki. Nie zabrakło też głośnego czytania i oglądania bajek. Rodzice zadbali także o słodki poczęstunek dla swoich pociech. W tej radosnej atmosferze miło i przyjemnie upłynął nam czas – dodaje pani dyrektor.
Kilka dni wcześniej (21 listopada) w wyryckiej bibliotece odbyła się nietypowa lekcja przyrody. – Z okazji miesiąca edukacji leśnej gościliśmy pracowników Nadleśnictwa Włodawa oraz liczne grono słuchaczy. Uczniowie z ciekawością posłuchali opowieści o pracy leśników, o zwierzętach mieszkających w lesie oraz dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy – wyjaśnia Czelej. (b)