Świątynia zmieniła się nie do poznania

Na ścianach odnowionego kościoła pojawiły się piękne freski ze scenami biblijnymi

Piękne freski ze scenami biblijnymi na odmalowanych ścianach, wymieniona posadzka, okna i drzwi wejściowe, odrestaurowane meble, obrazy i cenne ikony – kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża na lubelskich Bronowicach, w którym przed rokiem wybuchł pożar, zmienił się nie do poznania.


23 lutego minie dokładnie rok jak świątynia przy ul. Pogodnej została podpalona. Ogień podłożyła 34-letnia mieszkanka Łęcznej, tłumacząc swój czyn kłopotami osobistymi i załamaniem nerwowym. Kompletnemu zniszczeniu uległy wówczas drewniane drzwi, przedsionek świątyni oraz Kaplica Adoracji.

– Opatrzność czuwała nad naszym kościołem. Gdy stojąc w nawie głównej widziałem kulę ognia szalejącą po przedsionku, już myślałem, że dostanie się za chwilę do środka i cała świątynia spłonie – proboszcz dr Marian Duma z przerażeniem w głosie wspomina wydarzenia z 23 lutego 2021 roku. – To cud, że świątynia nie spłonęła w całości. Ogień, na szczęście, udało się stłamsić, ale cały kościół został zadymiony. Dym okazał się strasznym żywiołem, niczym tsunami, zaledwie w ciągu dwóch minut zniszczył Kaplicę Adoracji. Gdy ustąpił okazało się także, że w całym kościele ściany, meble, obrazy i cenne ikony – dosłownie wszystko – wymagało odnowienia – dodaje proboszcz Duma.

Pożar sprawił, że powstały przed 30 laty, dzięki ofiarności mieszkańców Bronowic, kościół musiał przejść generalny remont. Ostatnie prace zostały zakończone w ubiegłym tygodniu. – W całym kościele została wymieniona posadzka, teraz jest z ogrzewaniem, wszystkie drzwi oraz okna. Renowacji poddane zostały zadymione obrazy, ikony i zabytkowe meble. Do tego świątynia została oczywiście odmalowana. Odbudowana została także wspomniana już wcześniej Kaplica Adoracji, która najbardziej ucierpiała podczas pożaru – mówi ks. M. Duma.

Wiernych, którzy odwiedzą kościół zachwycą z pewnością nie tylko piękne kolory na ścianach, ale przede wszystkim wyjątkowe freski ze scenami biblijnymi, które pojawiły się wraz z końcem remontu świątyni. Ich autorką jest siostra Maristella Sienicka, znana z realizacji wielu projektów wnętrz sakralnych w Polsce i Lublinie. Przy Pogodnej, przez ostatnie dwa tygodnie, sceny z góry Synaj, a także przejście Izraelitów przez Morze Czerwone oraz Zmartwychwstanie Jezusa malowali absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa: Dariusz Milczarek, Tomasz Prymon i Jan Podgórski, którzy od ponad 10 lat współpracują z siostrą Maristellą, a w Lublinie mogą pochwalić się realizacją jej projektów w kościołach Matki Boskiej Różańcowej oraz Świętej Jadwigi. – Wszystkie kościoły współczesne potrzebują uduchowienia. Zostały wybudowane od strony materialnej, tych białych ścian jest w nich mnóstwo. Sceny biblijne pomogą ludziom w skupieniu, w modlitwie – podkreśla ks. dr Marian Duma.

Wierni nie kryją zachwytu wykonanymi pracami. – Wnętrze świątyni robi ogromne wrażenie, jest piękne i nowoczesne – raduje się Andrzej Szyszko, parafianin i prezes Zarządu Dzielnicy Bronowice. – Dziękuję w imieniu ks. proboszcza i swoim, naszym mieszkańcom za ofiary wniesione na remont świątyni.

Cały czas trwa zbiórka pieniędzy, z której sfinansowane zostaną wszystkie, niezwykle kosztowne prace. Dobrowolne wpłaty można dokonywać na konto Parafii pw. Świętego Krzyża, 20-337 Lublin, ul. Pogodna 7, nr konta PKO BP 28 1020 3150 0000 3302 0041 6438. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here