Świdnickie śmigłowce dadzą show

Na festiwalu nie może zabraknąć świdnickich śmigłowców

Urząd Miasta Świdnik i PZL-Świdnik podpisały umowę dotyczącą współpracy przy organizacji Air Festiwalu. Impreza odbędzie się w drugi weekend czerwca. Organizatorzy szacują, że każdy dzień pokazów przyciągnie nawet 30-tysięczną publiczność.


Na zapowiadającym się niezwykle atrakcyjnie I Świdnickim Air Festiwalu nie mogło zabraknąć miejscowych PZL i świdnickich śmigłowców, oczywiście ich nie zabraknie. W ubiegły wtorek, 24 kwietnia, burmistrz Waldemar Jakson i Mieczysław Majewski, prezes PZL-Świdnik, podpisali list intencyjny, który zakłada współpracę przy organizacji pokazów.
– Z ogromną przyjemnością angażujemy się w przedsięwzięcie, które ma szansę wpisać się w kalendarz najważniejszych pokazów lotniczych w Polsce – mówił Mieczysław Majewski, prezes zarządu PZL-Świdnik. – Jako współgospodarz zapewnimy pełne wsparcie logistyczne i zabezpieczenie imprezy tak, aby każdy fan lotnictwa wywiózł ze Świdnika jak najlepsze wrażenia.

Organizatorzy przewidują, że czerwcowe show odwiedzi nawet 30 tys. widzów dziennie i zapowiadają wielki rozmach. Pokazy odbędą się częściowo na terenie zakładów PZL-Świdnik. Nie zabraknie też maszyn produkowanych w świdnickim zakładzie. Pokazy uświetnią przeloty maszyn W-3 Sokół, SW-4 oraz legendarnego Mi-2. Na wystawie będzie można podziwiać też zabytkowe śmigłowce SM-1 i SM-2, które zapoczątkowały przygodę Świdnika z branżą śmigłowcową. Przewidywane są także podniebne pokazy samolotów wojskowych i cywilnych.

– Bardzo się cieszymy na współpracę z PZL-Świdnik przy wydarzeniu, które będzie stanowić wizytówkę miasta i regionu. Nie pierwszy raz działamy wspólnie i jestem przekonany, że lotnicze doświadczenie PZL-Świdnik gwarantuje znakomitą organizację imprezy – mówi burmistrz Jakson.

W ramach współpracy PZL-Świdnik podczas Air Festiwalu zapewni wsparcie logistyczne. Na potrzeby imprezy zostanie zarezerwowany zakładowy heliport i hangar. Zakład udostępni także pomieszczenia dla załóg występujących podczas wydarzenia i zadba o bezpieczeństwo uczestników. Zapewni je zakładowa straż pożarna oraz ochrona strefy heliportu. Dodatkowo pracownicy zakładu pomogą w transporcie naziemnym samolotów i śmigłowców. Również wieża lotów na czas pokazów, zostanie przygotowana i udostępniona przez producenta.

I Świdnik Air Festiwal 2018 odbędzie się 9 i 10 czerwca. Wydarzenie zostało wpisane w kalendarz “100 imprez na 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego” oraz jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (opr. w)