Świdnik upamiętnił bohaterkę

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: syn J. Kuligowskiej-Cel – Grzegorz Cel, burmistrz Bełżyc Ryszard Góra i burmistrz Świdnika Waldemar Jakson

Miasto Świdnik i świdniczanie upamiętnili Janinę Kuligowską-Cel ps. „Niusia” – łączniczkę i sanitariuszkę Armii Krajowej, działaczkę powojennego podziemia niepodległościowego. Tablica z jej wizerunkiem zawisła przy Okulickiego 1, gdzie przed laty mieszkała.


Janina Kuligowska urodziła się 1924 roku w Bełżcach. W 1942 roku wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie służyła między innymi jako łączniczka i sanitariuszka w oddziale kapitana Stanisława Łukasika ps. ,,Ryś” i majora Hieronima Dekutowskiego ps.,,Zapora”. W listopadzie 1946 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzona na Zamku Lubelskim. Po trzech miesiącach ciężkich przesłuchań została oskarżona o współpracę z polskim podziemiem. Rok później na mocy amnestii wypuszczono ją z więzienia. Niedługo potem rozpoczęła współpracę z polskimi partyzantami WiN.  W 1949 roku poślubiła Stefana Cela, byłego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. Wkrótce po tym zamieszkała w Świdniku, gdzie zmarła 10 czerwca 1989 roku.

6 czerwca tego roku, przed nadchodzącą 29. rocznicą śmierci J. Kuligowskiej-Cel, świdniczanie uczcili jej bohaterską służbę ojczyźnie. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła, a po nabożeństwie odbyło się osłonięcie tablicy pamiątkowej. Zawisła ona na ścianie bloku przy Okulickiego 1, gdzie przed laty mieszkała „Niusia”. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali syn J. Kuligowskiej-Cel – Grzegorz Cel, burmistrz Bełżyc Ryszard Góra i burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

– To bardzo ważna chwila dla całej społeczności, ponieważ oficjalnie tradycja Żołnierzy Wyklętych i tego wielkiego, patriotycznego środowiska Polaków stała się też tradycją naszego miasta – mówił podczas uroczystości W. Jakson i dodał, że miasto upamiętni także innych mieszkańców, którzy walczyli o niepodległość.

Syn „Niusi” podkreślał z kolei, że ta tablica to oddanie hołdu nie tylko jego mamie, ale tysiącom kobiet z Wojskowej Służby Kobiet, które z oddaniem i zaangażowaniem niosły pomoc partyzantom. Zwieńczeniem uroczystości był patriotyczny koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.

Inicjatorami uroczystości była społeczność SP nr 3 na czele z nauczycielem Pawłem Szczerbą, IPN, Grzegorz Cel oraz burmistrz Świdnika. Projekt tablicy wykonał świdnicki artysta Paweł Kasperek. (w)