Świecą przykładem

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a przede wszystkim konieczność noszenia odblasków przez niechronionych uczestników ruchu drogowego były głównymi tematami działań profilaktycznych realizowanych przez włodawskich policjantów w ramach kampanii „Świeć Przykładem”.

Policjanci przez cały okres jesienny, kiedy warunki pogodowe znacznie się pogorszyły a na drogach nietrudno o wypadek, prowadzą różne działania profilaktyczno – edukacyjne skierowane do mieszkańców powiatu włodawskiego. W tym roku wszelkie działania tego typu są prowadzone w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej Policji, Konferencji Episkopatu Polski oraz Polskiej Rady Ekumenicznej pod nazwą „Świeć Przykładem”.
– Celem działania jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu o obowiązku i konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – mówi Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. – Realizując założenia akcji policjanci spotykają się z mieszkańcami naszego powiatu, aby rozmawiać z nimi o bezpieczeństwie. Ostatnio mundurowi odwiedzili placówki oświatowe w gminie Wyryki: Zespół Szkół w Wyrykach i Szkołę Podstawową w Kaplonosach, aby przypomnieć zasady ruchu drogowego zwłaszcza podczas poruszania się rowerem i pieszo. Była to dobra okazja do uświadomienia konieczności noszenia odblasków po zmroku. Policjanci prowadzili też działania prewencyjne wśród osób starszych. W minionym tygodniu spotkali się z podopiecznymi Dziennego Domu Opieki Medycznej we Włodawie. Tutaj, oprócz prelekcji na temat bezpieczeństwa na drodze, seniorzy z uwagą słuchali rad stróżów prawa jak ustrzec się przed oszustami. (b)