Święcenia nowych prezbiterów

Trwa kryzys powołań kapłańskich. W sobotę, 26 maja, w archikatedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik wyświęcił na nowych prezbiterów tylko 6 diakonów.


Na to wydarzenie czekali sześć lat. Przygotowywali się do niego podczas studiów filozoficzno-teologicznych w seminarium poprzez formację intelektualną i duchową. W ramach przygotowań do święceń w tygodniu poprzedzającym uroczystość diakoni odbyli rekolekcje w domu rekolekcyjnym w Nałęczowie, a w przeddzień uroczystości, w piątek, 25 maja w kościele seminaryjnym kandydaci do święceń złożyli przewidziane prawem wyznanie wiary i przyrzeczenia posłuszeństwa.

Przy udziale zgromadzonych rodzin, przyjaciół, znajomych, seminaryjnych wychowawców na czele z ks. Jarosławem Marczewskim, rektorem seminarium, a także przedstawicieli parafii, z których pochodzą, nowi kapłani przyrzekali między innymi: „mądrze pełnić posługę słowa”, razem z Chrystusem „poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi”, posłuszeństwo biskupowi oraz prowadzenie życia „zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża”.

W tym roku wyświęceni zostali: ks. Mirosław Barański z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli, ks. Paweł Gawroński z parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Niemcach, ks. Piotr Kanak z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie, ks. Grzegorz Jarmosz z parafii pw. Nawiedzenia NMP i św. Łukasza w Surhowie, ks. Dawid Lebowa z parafii pw. św. Dominika w Turobinie i ks. Łukasz Protasiewicz z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie.

Podczas homilii abp Stanisław Budzik nawiązał m.in. do przykładu z Ewangelii według św. Jana, w której Chrystus po swoim zmartwychwstaniu pytał Szymona Piotra trzykrotnie o miłość. Metropolita lubelski nawiązał też do 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na biskupa Rzymu oraz do jubileuszowej pielgrzymki środowiska uniwersyteckiego do Wiecznego Miasta, gdzie doszło do spotkania z papieżem Franciszkiem i emerytowanym papieżem Benedyktem XVI. Nawiązując do teologii kapłaństwa Benedykta XVI i jego dzieł, podkreślił, że Chrystus chce swoje kapłaństwo wypełniać przy pomocy kapłanów.

Liturgia święceń kapłańskich jest dość złożona. Istotnym znakiem sakramentu jest gest włożenia rąk na głowę wyświęcanych prezbiterów. Wykonali go: abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński oraz bp Ryszard Karpiński. Wcześniej jednak kandydaci, wobec wszystkich zgromadzonych, odpowiadali na zadawane przez biskupa pytania, deklarując przyjęcie na siebie obowiązków płynących z kapłaństwa. Następnie każdy z przyszłych kapłanów, wkładając swe ręce w dłonie biskupa, przyrzekł jemu i jego następcom cześć i posłuszeństwo.

Po Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci do święceń leżeli krzyżem, neoprezbiterzy włożyli szaty kapłańskie, w czym pomogli im proboszczowie parafii, z których się wywodzą. Na zakończenie ceremonii każdy z sześciu nowo wyświęconych prezbiterów otrzymał od pasterza diecezji symboliczny gest pokoju. Po zakończeniu uroczystości neoprezbiterzy otrzymali dokument potwierdzający przyjęte święcenia. Parafie, w których podejmą swoją pierwszą posługę, poznają podczas dorocznego spotkania kapłanów archidiecezji w dniu 20 czerwca 2018 roku.

Elżbieta Kasprzycka