Święte i policyjne obrazki

Oprócz tradycyjnego obrazka księża chodzący po kolędzie przyniosą w tym roku także… ulotki Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Współpraca Lubelskiej Archidiecezji i Policji to kolejna inicjatywa mająca na celu ostrzeżenie seniorów przed naciągaczami. – Nasza współpraca trwa już od kilku lat. Księża włączają się czynnie w policyjną profilaktykę. Proboszczowie apelowali już z kościelnych ambon o zachowanie bezpieczeństwa na drodze czy ostrożność wobec oszustów, a policjanci po zakończonych nabożeństwach rozdawali odblaski – wyjaśnia asp. Anna Kamola z biura prasowego lubelskiej policji.
„Bądź przezorny, a będziesz bezpieczny” to jedno z haseł, które można przeczytać na dwóch stronach miniporadników, przygotowanych przez policjantów z KWP w Lublinie. W ostatnim czasie liczba oszustw metoda „na wnuczka” czy „na policjanta” gwałtownie wzrosła, a sprawcy, wykorzystując dobroć seniorów i ich chęć niesienia pomocy, wyłudzają od nich pieniądze. – Takie zdarzenia powodują u pokrzywdzonych nie tylko olbrzymie straty finansowe, ale także utratę zdrowia, zaufania do ludzi i wycofanie z aktywnego życia społecznego – dodaje asp. Kamola.

W ulotce, którą rozdają księża, jest również informacja o bezpieczeństwie na drodze i zachęta do noszenia elementów odblaskowych na ubraniach. Najczęstszą przyczyną potrąceń pieszych, jest ich mała widoczność na drodze. Ciemne ubrania oraz nieoświetlone drogi sprawiają, że pieszy po zmroku jest widziany przez kierującego pojazdem dopiero z odległości około 40 metrów. Noszenie elementów odblaskowych może uratować życie, bo dzięki nim piesi są widoczni nawet z odległości 150 metrów. Przygotowane przez funkcjonariuszy porady dzielnicowi przekazali już poszczególnym parafiom, w sumie 10 tys. ulotek. Do seniorów trafią dzięki księżom, którzy rozpoczęli już wizyty duszpasterskie. Tradycyjna „kolęda” potrwa do 2 lutego. Zarówno policja, jak i księża z archidiecezji lubelskiej zapowiadają, że ich współpraca i wspólne kampanie będą kontynuowane
(EM.K.)