W świetle sonetów i codzienności Stanisława Bojarczuka

8 maja, w dniu imienin mistrza krasnostawskich sonetów – Stanisława Bojarczuka, sala na poddaszu dworku starościńskiego wypełniła się po brzegi. Wśród zgromadzonych najbardziej liczną grupę reprezentowali gimnazjaliści ZS nr 4 w Krasnymstawie wraz z opiekunami.

Jako pierwsza głos zabrała dr Zuzanna Guty, znawczyni twórczości Stanisława Bojarczuka. Realia krasnostawskie, w których wypadło żyć i tworzyć Stanisławowi Bojarczukowi, w oparciu o wystawę, której autorami byli: Mariusz Kargul i Dariusz Włodarczyk zaprezentował z kolei dr Leszek Janeczek. – Jako przesłanie pod adresem młodego pokolenia, tak jak na nie zawsze stawiał Święty Jan Paweł II, padły słowa z ust wnuczki poety pani Krystyny Hus oraz dr Leszka Janeczka, by młodzież rozwijała swoje pasje, kiedy temu sprzyja tak wiele form zdobywania wiedzy i za przykład miała Stanisława Bojarczuka, który dzięki własnym chęciom osiągnął tak wiele oraz pozostawił swój ślad w liryce ludowej – opowiada Irena Kulik
Na pamiątkę uczestnicy spotkania otrzymali wybór sonetów pt. „Linie liryki’’ Bojarczuka, które w 2008 r. wydała Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. (k)