Święto języka polskiego w Jagielle

Sala gimnastyczna I LO w Krasnymstawie stała się miejscem rywalizacji w siódmej już edycji wojewódzkiego konkursu poprawności Językowej „Mówię i piszę po polsku”. Zwyciężyła Katarzyna Dudek, nomen omen, uczennica Liceum im. Władysława Jagiełły.

Ideą przyświecającą organizatorom konkursu była popularyzacja kultury języka polskiego oraz krzewienie polszczyzny poprawnej i pięknej. Tradycyjnie już za stronę merytoryczną zadań konkursowych (dyktando i test poprawnościowy) odpowiadała przewodnicząca komisji konkursowej, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr Anna Majewska-Wójcik.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Katedra Języka Polskiego KUL, Kuratorium Oświaty w Lublinie i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie. Do zmagań konkursowych na etapie szkolnym przystąpili uczniowie z 30 szkół ponadgimnazjalnych. W etapie wojewódzkim brało udział 41 uczestników z 21 placówek z: Biłgoraja, Bychawy, Chełma, Dęblina, Spiczyna, Szczebrzeszyna, Zamościa, Lublina, Lubartowa, Radzynia Podlaskiego, Ryk, Janowa Lubelskiego, Dęblina, Żółkiewki oraz Krasnegostawu. Prace oceniało jury w składzie: dr Anna Majewska-Wójcik, Anna Kowalska i Anna Kosmowska.

Zwyciężyła Katarzyna Dudek, uczennica Anny Kosmowskiej z I LO w Krasnymstawie. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Chochowska uczennica Beaty Olender z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie a trzecie Weronika Dadun, uczennica Renaty Kwasek z I LO w Radzyniu Podlaskim. Wyróżnienie i nagrodę za najlepszą pracę pod względem estetycznym przyznano Klaudii Paszkowskiej z ZS w Bychawie.

Tradycyjnie już wręczono nagrodę dla autora najlepszej pracy z powiatu krasnostawskiego. Tytuł ten otrzymała oczywiście Katarzyna Dudek. Nagrody triumfatorom konkursowych zmagań wręczali: wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki, Sławomir Kozioł – wiceprezes Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie oraz dr Anna Majewska-Wójcik. (k)