Święto szkoły w Fajsławicach

Od 4 lat Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Fajsławicach noszą imię Powstańców Styczniowych. I właśnie w ubiegłym tygodniu placówka po raz kolejny obchodziła Dzień Patrona. To uroczyste wydarzenie patronatem objęli lubelski kurator oświaty i starosta krasnostawski.

Do SP i Gimnazjum w Fajsławicach przybyli tego dnia m.in.: lubelski kurator oświaty Eugeniusz Pelak, starosta krasnostawski Janusz Szpak, wicestarosta Henryk Czerniej, przewodniczący rady powiatu Marek Nowosadzki, naczelnik wydziału oświaty starostwa Marek Majewski, radny powiatowy Grzegorz Lipa oraz Sławomir Kamiński – rzecznik powiatu. Gminę Fajsławice reprezentował wójt Tadeusz Chruściel. W imprezie wzięli też udział: Mariusz Sapko – dyrektor ZS w Łopienniku, Marian Bogusz i Piotr Lipko z Siedlisk Drugich oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic Adam Polski. Rodziców reprezentował przewodniczący Leszek Wójcik, sponsorów zaś i fundatorów nagród głównych w konkursie (10 calowych tabletów) – Robert Jaworowski i Mirosław Gieracz z Fundacji ,,Janosik”.

Ponadto nagrody ufundowała firma Arcos z Łęcznej i Studio Graficzno-Reklamowe Piotr Cichosz z Lublina. W ramach obchodów Dnia Patrona przeprowadzono wiele konkursów promujących historię gminy Fajsławice, regionu oraz ważne wydarzenia dla dziewiętnastowiecznej Polski. W konkursach plastycznych dla dzieci z klas I – III ,,Najciekawsze miejsca w mojej gminie” najlepsi okazali się: Gabriel Dubaj, Adam Woliński, Anna Madeja, Gabriel Tylec, Karol Kostka, Matylda Pioś i Kinga Rybak. W konkursie tematycznym o gminie Fajsławice ,,Wiem, kim jestem i skąd pochodzę” zwyciężył Szymon Sałaga, a kolejne miejsca zajęli: 2. Natalia Ruszniak, Mateusz Kulbaka, Barbara Bartnicka, Julia Burdzanowska, Paweł Dzirba, Filip Bogusz oraz Maja Jagiełło, 3. Kinga Jankowska i Karol Kostka. Największą popularnością cieszył się konkurs wiedzy o powstaniu styczniowym, bitwie pod Fajsławicami i powstaniach XIX wieku przygotowany przez Marka Nowosadzkiego i Piotra Zielińskiego (historycy z II LO w Krasnymstawie). W kat. szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Maksymilian Rzemiński z Łopiennika Nadrzecznego, a kolejne: 2. Wiktoria Wasil z Fajsławic, 3. Bartłomiej Kuter z Fajsławic, 4. Szymon Szyba z Rybczewic, Mikołaj Kalisz z Siennicy Nadolnej i Katarzyna Ruszniak z Fajsławic, 5. Emilia Chwil z Fajsławic, 6. Miłosz Tokarski z Trawnik, 7. Ewa Wójcik z Siedlisk Drugich. W kat. gimnazjum: 1. Natalia Krzykała z Fajsławic, 2. Inga Kokuszko z Fajsławic, 3. Norbert Kaluźniak z Siennicy Nadolnej, 4. Michał Kowalski z Trawnik, Agata Tryksza z ZS nr 4 w Krasnymstawie i Julia Błaziak z Fajsławic, 5. Karol Parka z Siedlisk Drugich, Szymon Błaziak i Weronika Dubaj z Fajsławic, 6. Wiktoria Kulbaka z Fajsławic. W trakcie uroczystości zebrani obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów klas gimnazjalnych przygotowaną pod kierunkiem Bożeny Omielańczyk. (k)