Świętojańska noc nad Maczułami

W sobotę, 25 czerwca br. wójt gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają nad zalew „Maczuły” w Horodysku na „Noc Świętojańską”.

Współczesna „Noc Świętojańska” kontynuuje w postaci zabaw zwyczaje i obrzędy z dawnych lat, a tegoroczna impreza w Horodysku będzie miała wyjątkową oprawę. O godz. 18.00 zaplanowano warsztaty wyplatania wianków z kwiatów i polnych ziół oraz gałązek. Do wieczora scena ustawiona nad zalewem będzie rozbrzmiewała radosnym śpiewem. Wystąpią m.in. uczniowie miejscowych szkół podstawowych, Patrycja Wielgos, gminne zespoły Leśniczanki, Na Dolince, zespół wokalno-instrumentalny działający przy kole emerytów, Remedium z Białopola.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu zaprezentują widowisko obrzędowe nawiązujące do słowiańskiego rytuału. Po zapadnięciu zmroku, przy ludowych pieśniach w wykonaniu zespołu Rakołupianki uczestnicy wydarzenia puszczą na wodę wianki z zapalonymi świecami. Około godz. 21.20 przewidziano pokaz ognia (fireshow), a następnie nastrojowy recital na molo w wykonaniu wokalisty Mariusza Matery. Na finał pofruną w niebo dziesiątki lampionów. W Noc Świętojańską będzie też tradycyjna dyskoteka pod chmurką – do tańca zagra DJ White.

Tego dnia zostanie zainaugurowany sezon kąpieliskowy nad „Maczułami”. Wydarzenie jest pierwszym z serii działań realizowanych w ramach projektu „Kultura i tradycja dostępna dla wszystkich, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu: „Kultura Dostępna 2022”. Patronat nad wydarzeniem sprawują: marszałek województwa lubelskiego, starosta chełmski. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”, a patronem medialnym „Nowy Tydzień”. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here