Świętowanie z epidemią w tle

W mszy świętej dziś uczestniczyć może maksymalnie pięcioro wiernych. Na święta rząd zgodził się do zwiększenia tej liczby do 50

Bez procesji niedzieli palmowej, bez możliwości normalnej spowiedzi, bez udziału w nabożeństwach Triduum Paschalnego, święcenia pokarmów i udziału w wielkanocnej rezurekcji. Rząd co prawda zgodził się, by w wielkanocnych mszach świętych uczestniczyło nie 5, a 50 osób, ale to niewiele zmienia. Takich Świąt Wielkanocnych jeszcze nie było.


Abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski, wydał szczegółowe wskazania księżom z całej archidiecezji co do celebracji Wielkiego Tygodnia. Odniósł się również do kwestii spowiedzi. Wezwał kapłanów do upublicznienia numerów telefonów i adresów e-mailowych, za pośrednictwem których wierni mogliby się umawiać na indywidualną spowiedź.

– Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o możliwości wzbudzenia aktu żalu doskonałego, którego motywem nie jest lęk przed karą, ale miłość do Pana Boga. Taki akt przywraca łaskę uświęcającą w razie niemożności spowiedzi. Powiązany być winien z mocnym postanowieniem wyznania grzechów przy najbliższej okazji. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne – zaleca abp Budzik.

Metropolita przypomniał, że w parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna osoba dorosła. (Jak powinno wyglądać błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w domach szczegółowo opisujemy na str. 17 – aut.). Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.

We wszystkich nabożeństwach w trakcie Wielkiego Tygodnia, zgodnie z rządowym rozporządzeniem, może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc celebrujących ją kapłanów. Część kościołów zdecydowało się jednak odprawiać nabożeństwa w ogóle bez udziału wiernych, za zamkniętymi drzwiami, ale jednocześnie umożliwiają wiernym uczestniczenie w liturgii live, transmitując ją w Internecie.

Do korzystania z tej formy udziału w nabożeństwach bądź oglądania ich transmisji w telewizji lub słuchania w radio i szczerej modlitwy zachęca apb. Budzik i wszyscy proboszczowie. Więcej informacji o transmisjach mszy świętych w Internecie można znaleźć m.in. na stronie:msza-online.net.

Od wielkanocnej niedzieli, zgodnie z ostatnią decyzją rządu, w mszach świętych będzie mogło uczestniczyć 50 osób.

Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Po świętach lubelski arcybiskup rozważa dwa warianty postępowania: Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte w okresie trwania stanu epidemii. Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o terminie I Komunii Świętej podejmuje proboszcz w porozumieniu z rodzicami. Udzielanie sakramentu bierzmowania jest zawieszone do czasu odwołania stanu epidemii.

– Obecna pandemia, o niespotykanych w historii konsekwencjach dla życia codziennego obywateli oraz funkcjonowania instytucji życia społecznego i gospodarczego, szczególnie bolesna jest dla wiernych, pozbawionych dostępu do Eucharystii i sakramentów Kościoła. Ufamy, że Bóg miłosierny wyprowadzi dobro także z obecnych trudnych doświadczeń, z których wyjdziemy odnowieni duchowo i umocnieni w wierze i miłości – podkreśla abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski. (EM.K.)