Sygnał czeka cztery lata

Mieszkańcy Dziesiątej i sportowcy z Sygnału mają nadzieję, że w końcu uda się przeprowadzić modernizację obiektu

Udało się znaleźć nowego wykonawcę przebudowy boiska przy stadionie Sygnału przy ul. Zemborzyckiej. Inwestycja czeka na realizację od czterech lat. Była jednym z projektów wybranych do sfinansowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015, ale najpierw okazała się niedoszacowana i trzeba było szukać dodatkowego wsparcia w Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a później niesolidny okazał się wybrany wykonawca.


Lubelski ratusz znalazł firmę, która dokończy budowę boiska przy stadionie Sygnału. To spółka TORAKOL z woj. kujawsko-pomorskiego, która podjęła się zrealizować zadanie za 1 844 638 zł, mieszcząc się w kwocie, którą miał przeznaczoną ratusz (niemal 2 miliony złotych). Firma w ramach zadania ma wykonać pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej o nawierzchni ze sztucznej trawy wypełnionej gumowym granulatem, dwie wiaty z siedziskami dla zawodników rezerwowych oraz stanowisko dla sztabu medycznego.

Na dwóch słupach oświetleniowych zamontowane mają zostać tablice z wyświetlanymi wynikami. Boisko ma mieć piłkochwyty, mniejsze i większe aluminiowe bramki, pachołki i kosze na śmieci oraz jeden rząd siedzeń (15 kompletów ławek z czterema siedziskami) a także oświetlenie. Na terenie boiska „Sygnału” ma zostać zamontowany monitoring. W ramach zadania zaplanowane jest też utwardzenie części działki, na której znajduje się boisko oraz wykonanie do niego dojść, a także budowa sąsiadujących z nim trzech miejsc parkingowych i dwóch miejsc dla osób niepełnosprawnych. Termin wykonania zamówienia mija 30 września bieżącego roku.

Mieszkańcy Dziesiątej zagłosowali

Pomysł na remont zaniedbanego stadionu spotkał się przed czterema laty ze sporym poparciem mieszkańców, głównie dzielnicy Dziesiąta. Na przebudowę płyty boiska i zaplecza głosowało w II edycji Budżetu Obywatelskiego ponad 5,6 tysiąca lublinian. Projekt przeszedł i został wyznaczony do realizacji. Przeznaczono nań kwotę blisko 1,5 mln zł. Problem w tym, że projekt został mocno niedoszacowany – we wcześniej ogłoszonych przetargach potencjalni oferenci życzyli sobie minimum dwa razy tyle, ile chciało wydać miasto.

Projekt został więc okrojony, m.in. nie zdecydowano się na budowę budynku z natryskami i szatnią. Po kilku nieudanych przetargach ratusz musiał dopłacić do jego realizacji i w 2017 r. udało się wybrać pierwszego wykonawcę, firmę DBM Services z Warszawy. Firma, choć przedstawiła najtańszą ofertę, przez rok nie wywiązała się z zadania, praktycznie nie rozpoczynając budowy, dlatego w listopadzie 2018 ratusz zmuszony był rozwiązać umowę z nierzetelnym wykonawcą.

Jeśli firma TORAKOL wywiąże się z zdanie, z odnowionego obiektu będą korzystać mieszkańcy dzielnicy, a także uczniowie pobliskich szkół: VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 40. Na boisku trenuje też siedemnaście drużyn działających w ramach klubu MKS Sygnał Lublin. „Wierzymy, że historia z poprzednim wykonawcą DBM Services się nie powtórzy i w końcu będziemy się mogli cieszyć z nowego boiska” – piszą na klubowej stronie władze MKS Sygnał. (EM. K )

Mieszkańcy Dziesiątej w tegorocznej, VI edycji Budżetu Obywatelskiego zgłosili również propozycję zakupu sprzętu do konserwancji boiska piłkarskiego pt. „Sygnał od nowa”. Projekt D-54 przeszedł już pozytywną ocenę formalną z zastrzeżeniem, że sprzęt zostanie przekazany do szkoły zarządzającej boiskiem. Mieszkańcy będą mogli na niego oddawać głosy od 23 września do 10 października 2019 roku. Koszt projektu to 299 900 zł.