System naprawiony, podłogi czekają

Po roku System Kontroli Dostępu w II Liceum Ogólnokształcącym znów działa. Udało się wreszcie wyłuskać środki na naprawę urządzenia. Pieniędzy brakuje jednak na remont dwóch kondygnacji, który sanepid nakazał szkole wykonać do końca października 2017 roku…

Od kilku lat uczniowie i pracownicy II LO w Chełmie, aby wejść do szkoły, musieli posłużyć się kartą. Obcy mogli dostać się do środka, korzystając z domofonu. Każde wejście i wyjście było rejestrowane, a czytnik przy wejściu do budynku miał dbać o bezpieczeństwo młodzieży i ograniczyć wchodzenie na teren szkoły osób nieuprawnionych. Do czasu, aż siadł akumulator.
– Przez rok nie mieliśmy pieniędzy na naprawę, w końcu udało się wyłuskać środki w budżecie – mówi Marta Klasura, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie.
System został naprawiony i od kilkunastu dni znów działa. Niestety, na naprawy potrzeba znacznie więcej. Po kontroli inspektorzy chełmskiego sanepidu dali dyrekcji szkoły czas do końca października na przeprowadzenie koniecznego, ich zdaniem, remontu budynku.
– Otrzymaliśmy między innymi nakaz wymiany wszystkich okien na korytarzu od strony zachodniej budynku, remontu wszystkich łazienek na parterze i pierwszym piętrze oraz wymiany podłóg w salach na pierwszym piętrze – wylicza dyrektor II LO. – Wymiana samych podłóg to olbrzymi wydatek. W salach jest parkiet, którego cyklinowania nawet nikt nie chce się podjąć. Chcielibyśmy wymienić go na płytki gresowe, które są łatwiejsze w konserwacji – dodaje Klasura.
Szkoła nie ma możliwości wywiązania się z nałożonego na nią terminu, a miasto nie stać w tym momencie na tak kosztowną modernizację. Przesłali prośbę do sanepidu o wydłużenie terminu o kolejne dwa lata. Odpowiedź jeszcze nie spłynęła.
– Wstępnie szacujemy, że będzie to koszt około dwustu tysięcy złotych. Sądzimy, że do 2019 roku uda się wykonać wszystkie prace. Remont będzie przeprowadzany etapami. Jeszcze w tym roku szkolnym, prawdopodobnie podczas przerwy świątecznej czy ferii, wykonane zostaną najpilniejsze i najmniej uciążliwe prace – zapowiada Stanisław Mościcki, wiceprezydent Chełma. (pc)