Sytuacja incydentalna?

Choć MOPR zapewniał o funkcjonowaniu dwóch punktów Zespołu Obsługi PFRON, w gmachu i przy Kolejowej 8, pierwszy z nich, z najlepszym dostępem dla osób niepełnosprawnych, w poniedziałek 8 czerwca był jednak nieczynny. Wszystkie sprawy można było załatwić tylko w drugim punkcie. – Czy to oznacza, że kierownictwo MOPR, wbrew oczekiwaniom petentów, jednak na stałe zostanie przeniesione do siedziby? – pytają niepełnosprawni. Dyrektor Katarzyna Sokołowska zapewnia jednak, że nic się nie zmieniło i oba miejsca będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Nie tak dawno bardzo głośno było o planach przeniesienia Zespołu Obsługi PFRON z gmachu do siedziby MOPR przy ul. Kolejowej 8. Decyzja kierownictwa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oburzyła nie tylko osoby niepełnosprawne. Z argumentami dyrektor Katarzyny Sokołowskiej, która przekonywała, że w MOPR petenci będą mieli dostęp do wszystkich usług, a placówka zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie zgadzała się część radnych, również ci z koalicji rządzącej, Edyta Rożek czy Adam Kister z PiS.

Niepełnosprawni, ale też radni, przekonywali, że w gmachu są o wiele lepsze warunki do obsługi petentów, podkreślając bezpośrednią dostępność z parkingu. Żeby wilk był syty i owca cała, dyrektor Sokołowska postanowiła zostawić Zespół Obsługi PFRON w gmachu i zorganizować dodatkowy punkt w siedzibie MOPR przy ul. Kolejowej.

W ubiegły poniedziałek 8 czerwca punkt PFRON w gmachu jednak nie obsługiwał interesantów. – Wiedzieliśmy, że mamy odebrać decyzje o przyznanych środkach, dlatego sporo osób przyszło do gmachu – mówi nasz czytelnik. – Okazało się, że nic nie załatwimy i musieliśmy udać się na Kolejową. Dla wielu z nas przemieszczanie się stanowi niemały problem. Pod siedzibą MOPR stała gromada ludzi oczekująca na przyjęcie przez urzędników. Wychodziła urzędniczka i z nazwiska wywoływała poszczególne osoby, nie pamiętając o ochronie danych. Stojący w kolejce dzięki temu wiedzieli, kto po co tam przyszedł. Zastanawiamy się, czy już tak będzie cały czas? Czy to oznacza, że MOPR jednak chce zlikwidować punkt obsługi PFRON w gmachu i całość przenieść do siedziby na Kolejową? – pyta czytelnik.

Dyrektor Katarzyna Sokołowska zapewnia jednak, że zgodnie z decyzją z 11 maja, w MOPR są zorganizowane dwa punkty do obsługi PFRON. – Oznacza to, że klienci są obsługiwani zarówno w budynku MOPR przy ul. Kolejowej 8 jak również w gmachu – przekonuje. – Pewne ograniczenia w dostępie do punktu w gmachu wynikały z zamknięcia budynku dla interesantów, związanego z sytuacją epidemii koronawirusa. W tym czasie na drzwiach punktu zostały umieszczone stosowne informacje wskazujące na zorganizowany punkt kontaktu z urzędnikami w MOPR. Należy tutaj zauważyć, że MOPR od początku wprowadzenia ograniczeń, z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, był otwarty dla klientów. Ponadto niezmiennie wszyscy klienci MOPR, w tym osoby z niepełnosprawnością i korzystające z dofinansowań PFRON mają zapewniony kontakt telefoniczny w pracownikami Zespołu Obsługi PFRON oraz są informowani o możliwościach elektronicznego załatwiania wszelkich spraw z wykorzystaniem między innymi systemu SOW oraz ePUAP – podkreśla Sokołowska.

Dyrektor MOPR zaznacza, że poniedziałek 8 czerwca był pierwszym dniem zniesienia dostępu do biur znajdujących się w budynku gmachu. Zastana przez osoby niepełnosprawne sytuacja była incydentalna, ponieważ pracownik Zespołu przebywał na zwolnieniu lekarskim. – Oddelegowaliśmy inną osobę, która wykonuje zadania obsługi klientów Zespołu. Należy też zauważyć, że w dalszym ciągu funkcjonujemy w stanie epidemii i obowiązują nas pewne ograniczenia, w tym w kontaktach z urzędami, dlatego preferujemy kontakt telefoniczny i indywidualne umawianie się na wizytę w urzędzie – mówi K. Sokołowska.

Dyrektor MOPR odniosła się też do kwestii ochrony danych przez pracowników. – Wszystkie zatrudnione w MOPR osoby przeszły odpowiednie szkolenia, a obowiązujące nas przepisy są stosowane. Sytuacja koronawirusa nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania prawa również w tym zakresie – mówi. (s)