Sytuacja na rynku mieszkaniowym

Ceny mieszkań (choć nie wszędzie) zaczęły notować spadki – wynika z najnowszych danych dotyczących rynku mieszkaniowego, przedstawionych w raporcie Expandera i Rentier.io. Największe obniżki odnotowano na rynku wtórnym w Gdyni (-14%), Łodzi (-8%) i Katowicach (-7%).


Rynek mieszkaniowy pozostaje wprawdzie notuje wzrostowe trendy, ale w poszczególnych miastach dają już o sobie znać pewne oznaki ochłodzenia – podkreślają autorzy raportu. Poza wspomnianymi miastami – i to zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym – dotyczyły również Poznania. Ciekawie prezentuje się Kraków, gdzie nowe mieszkania staniały o 4%, a używane zdrożały o 9%. Odwrotna sytuację jest w Gdyni – tu na przestrzeni trzech miesięcy ceny lokali z drugiej ręki spadły o 14%, a deweloperskich podskoczyła aż o 1/5.

W większości badanych rynków ceny nadal jednak pną się w górę. W porównaniu z listopadem 2018 r. największe podwyżki zaobserwowano w Trójmieście. Aż o 21% zdrożały używane mieszkania w Gdańsku i nowe w Gdyni. Inne miasta, w których wzrost cen jest nadal znaczący, to Bydgoszcz i Częstochowa. Tam ceny na rynku wtórnym wzrosły od listopada odpowiednio o 13% i 11%. Niezwykle ciekawa jest obecnie sytuacja w Gdyni.

– Mediana cen ofertowych dla nowych mieszkań wynosi tam aż 8 004 zł, a więc jest już wyższa niż w Warszawie (7 885 zł). Warto jednak zwrócić uwagę na publikowane przez nas dane na temat możliwej do wynegocjowania obniżki. W stolicy faktycznie płacona cena jest zbliżona do ofertowej, a w Gdyni można ją zbić aż o 16%. W rzeczywistości Warszawa wciąż jest więc zdecydowanie droższa. – tłumaczy Anton Bubiel z Rentier.io.