Szambo w Chłaniowie

Połowa mieszkańców Chłaniowa w gminie Żółkiewka wylewa szamba na okoliczne pola i łąki. – Jedni płacą za wywóz nieczystości, a inni to mają gdzieś – oburza się mieszkaniec Chłaniowa. – To obrzydliwe zachowanie, a na domiar złego w okolicy potwornie śmierdzi.

 

O problemie wylewanych na pola i łąki odchodów mieszkaniec Chłaniowa poinformował wójta gminy Żółkiewka poprzez stronę internetową urzędu. – Chciałem zapytać czy można wylewać szambo na pola i łąki. W Chłaniowie połowa ludzi to robi i mnie to bardzo denerwuje. Jedni płacą za wywóz nieczystości, a inni to olewają – napisał oburzony mężczyzna.
Jacek Lis, wójt Żółkiewki, podkreśla w odpowiedzi, że „Ścieki bytowe gromadzone w zbiornikach bezodpływowych-szambach nie stanowią nawozu i nie mogą być wylewane na pola, łąki czy też do rowów”. – Każdy mieszkaniec ma obowiązek przyłączyć swoją nieruchomość do sieci kanalizacyjnej, jeśli taka istnieje w danej miejscowości lub wyposażyć swoją nieruchomość w przydomową oczyszczalnię ścieków albo szczelny zbiornik bezodpływowy, a następnie powinien zawrzeć umowę z jednostką wywożącą ścieki i systematycznie, w miarę potrzeby, opróżniać szambo, zachowując faktury za wykonanie usługi – przypomina wójt. Niewykluczone, że władze gminy przystąpią do wyrywkowej kontroli gospodarstw, a ci, którzy wylewają szamba na pola, zostaną ukarani mandatami. Do podobnej akcji doszło ostatnio w gminie Gorzków. (kg)