Szczepański tropi zło

Już blisko 12 tysięcy mieszkańców Czubów przepytał Arkadiusz Szczepański w ramach ankiet o bezpieczeństwie. – Osiedle Skarpa na półmetku! – zameldował nam w ubiegłym tygodniu ten emerytowany policjant, radny dzielnicy Czuby Południowe, który swoją akcję prowadzi niestrudzenie od 4 lat.
Swoje zdanie na temat bezpieczeństwa i pracy służb mundurowych wypowiedzieli już mieszkańcy osiedli Poręba, Górki i Widok.
– Na półmetku przeprowadzania ankiet na osiedlu Skarpa przepytałem 1922 osoby. Szacuję, że będzie ich 3,5-4 tysiące. Pierwsze wnioski nie są satysfakcjonujące. Podobnie jak na os. Górki blisko 60 procent mieszkańców rzadko albo wcale nie widzi swoich dzielnicowych na patrolach. W przypadku strażników miejskich wskaźnik ten sięga aż 87 procent obywateli, a jeśli mieszkańcom uda się zobaczyć strażnika miejskiego, to tylko na interwencji, w samochodzie – wyjaśnia Arkadiusz Szczepański. To przekłada się na ogólnie pojmowany poziom bezpieczeństwa, który pozytywnie ocenia na Skarpie tylko 38 procent ankietowanych. Jeśli taka tendencja utrzyma się będzie to najgorszy wynik na Czubach.
58 proc. ankietowanych narzeka na ekscesy alkoholowe na Skarpie. Najczęściej pijacy ucztują w okolicach Aldika przy ul. Radości, przy Osiedlowym Domu Kultury na ul. Przytulnej i przy osiedlowych sklepach „Olmax” i „U Stacha”. Blisko 50 proc. ludzi pytanych o bezpieczeństwo boi się chuliganów. Ponad 40 proc. przeszkadzają psy puszczane bez kagańców.

Najwięcej włamań zdarzało się w wieżowcach przy ul. Romantycznej 6, 8,10, 12 oraz w czteropiętrowych blokach przy Gościnnej 1 i 3.
Dziewięciu na dziesięciu mieszkańców osiedla nie zna swojego dzielnicowego, co nie odbiega od wyników na innych osiedlach. Na pytanie, czego oczekują, połowa z nich chciałaby poznać swojego dzielnicowego, a 88 procent zwiększyłoby częstotliwość patroli wieczornych, czyli w godz. 18-24. – Pojawiają się też głosy o zwiększenie patroli pieszych, o przemieszczanie się w ten sposób po placach zabaw, ukrytych zaułkach, prześwitach, w których czyha niebezpieczeństwo – dodaje Arkadiusz Szczepański.
Po skończeniu ankiet na osiedlu Skarpa radny Szczepański ruszy na Rutę, Łęgi i Błonia.
Pełne wyniki planuje ogłosić w październiku.
BARTŁOMIEJ CHUDY