Szerokie tory dla Chełma?

PKP S.A. i miasto Chełm, podpisały list intencyjny o powołaniu nowej spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.


W uroczystym wydarzeniu udział wzięli m.in. wicemarszałek sejmu Beata Mazurek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w ministerstwie Rafał Weber, zaś list podpisali prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński i prezydent Chełma Jakub Banaszek.

– To wielki dzień dla naszego miasta – mówi prezydent Chełma, Jakub Banaszek. – Nie bójmy się tego mówić. To lepsza współpraca z naszym sąsiadem, a także długo oczekiwane miejsca pracy oraz przedsiębiorcy, którzy będą mogli inwestować w naszym mieście. Ta inwestycja już dawno powinna być w naszym mieście. Trzeba wykorzystywać potencjał gospodarczy Chełma, który ma bogatą tradycję kolejową. Chcemy otworzyć się na przedsiębiorców, na nowe miejsca pracy. Dziś robimy pierwszy krok, za kilka miesięcy wykonamy kolejny. Ruch kolejowy w naszym mieście będzie żył.

Banaszek nie ukrywał, że w rozmowach z PKP miał mocne wsparcie ze strony wicemarszałek Mazurek i ministra Adamczyka. – U nas w Chełmie powstanie centrum logistyczne, które będzie szansą na tworzenie nowych firm i nowych miejsc pracy – przekonywała Beata Mazurek. – O to nam chodzi. Zapotrzebowanie na surowce i materiały w naszym regionie stopniowo wzrasta. By stanąć naprzeciw potrzebom należało coś z tym stanem zrobić, dlatego władze miasta Chełma i PKP S.A. podpisały list intencyjny w sprawie powołania spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.

Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński zaznaczył, że za kilka miesięcy będziemy mogli mówić o powstaniu tak dobrego podmiotu, jak choćby działająca w Zamościu spółka Linia Hutnicza Szerokotorowa. – Lokalizacja Chełma daje miastu potencjał do tego, aby w jego regionie mogła działać spółka do przewozu i przeładunku towarów po szerokotorowej linii kolejowej biegnącej od pobliskiej granicy z Ukrainą – przekonuje Mamiński.

Głównym celem spółki, której powołanie przewiduje podpisany w piątek 17 maja br. list intencyjny, ma być działanie na rzecz rozwoju usług logistycznych na Ziemi Chełmskiej, również dzięki infrastrukturze szerokotorowej linii kolejowej nr 63 oraz wybudowaniu terminala przeładunkowego.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania nowej spółki to jedna z pięciu „dobrych wiadomości dla Chełma”, które zapowiadał prezydent Banaszek. Następna ma zostać ogłoszona w najbliższy czwartek. (ps)