Sześć stów dla Rożdżałowa

(3 września) Nad Zalewem Żółtańce odbyły się dożynki gminy Chełm. Choć pogoda nie dopisała, uśmiechy z twarzy nie schodziły – szczególnie wygranym w tegorocznych konkursach. Włodarze rozdawali „stówki”.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczął korowód wieńców, który poprowadzili starostowie dożynkowi: Małgorzata Oleksiejuk i Wojciech Pajer, w asyście kapeli oraz dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni Tańca Gminy Chełm „Uherzacy”. Po części oficjalnej nadeszła pora na występy, a w międzyczasie to, na co wszyscy czekali – wybory najładniejszego w tym roku wieńca dożynkowego i najsmaczniejszego chleba.
Spośród wszystkich wieńców najbardziej okazałym wybrano przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Rożdżałów. Laureatki I miejsca otrzymały 600 zł nagrody. Na II miejscu uplasowała się Zagroda (500 zł), a na III – Pokrówka (400 zł).
Wyróżnienia specjalne za formę artystyczną (po 300 zł) dostały: Koło Gospodyń Wiejskich Strupin Duży (300 zł) i Stowarzyszenie „Tradycja” z Janowa. Pozostali uczestnicy (Ochoża-Kolonia, Staw, Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Uher – Stare Depułtycze) otrzymali na pocieszenie od gminy po 200 zł za wieniec.
W konkursie na najsmaczniejszy chleb I miejsce zajęło Stowarzyszenie „Tradycja” Janów, II – Julia Marek z Janowa, III – Ewa Chomiarczuk ze Strupina Dużego.
Wyróżnienia otrzymali: Aneta Korszla (Weremowice), Jolanta Suchowierska (Okszów), Ewa Kucharuk (Rożdżałów), Bożena Klekotka (Rożdżałów), Danuta Malinowska (Uher), Marta Kalamon (Żółtańce) i Justyna Dziekańska (Zagroda). Nagrody ufundował PKS w Chełmie. (pc)