Szkoła ma pod górkę

Powstająca na Czechowie filia Szkoły Podstawowej nr 26 z ul. Bronowickiej ma pecha. Wykonująca do niedawana jej remont firma Poleksbud Trade nie wywiązała się z zadania i jesienią ubiegłego roku ratusz zerwał z nią kontrakt. Teraz urzędnicy poszukują firmy, która dokończy ciągnący się od ubiegłego roku remont.
– Remont obiektu obejmuje m.in. docieplenie ścian, stropodachów, roboty wewnętrzne budowlane, w tym dostosowanie sal lekcyjnych do potrzeb dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością oraz remont instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i c.o. Część z tych prac, takich jak skucia, wyburzenia, roboty elektryczne i tynkarskie została już wykonana – informuje Olga Mazurek – Podleśna z biura prasowego ratusza.
Plan remontu zakłada, że dzieci w nowej placówce będą mogły rozpocząć nowy rok szkolny 2017/2018. Ratusz zamierza w pierwszym kwartale br. ogłosić nowy przetarg na dokończenie robót budowlanych. Na Czechowie będzie uczyło się około 50 najmłodszych dzieci z SP nr 26. Specjalnie dla nich stworzonych zostanie 16 małych (2-4 osobowych) klas z osobnymi salami. W budynku znajdzie się również osiem pracowni, w których prowadzone będą zajęcia rehabilitacyjo-rewalidacyjne, takie jak: zajęcia ruchowe, malarstwo, garncarstwo czy zajęcia słowne i muzyczne. Klasy dla dzieci z autyzmem działają w SP nr 26 od września 2003 roku, a nauczanie od początku odbywa się w niewielkich paroosobowych klasach. Dostosowanie budynku przy Kurantowej 5, w którym wcześniej mieściła się Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum im. Sebastiana Fabiana Klonowica jest niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia przez dzieci autystyczne nauki w nowym miejscu. (EM.K.)