Szkoła mody i urody

Finał 10. szkolnego konkursu fryzjerskiego

„Stuletni w Lublinie, nowi na Kalinie” – pod takim hasłem, 12 grudnia, uroczyście powitano Zespół Szkół Odzieżowych na Kalinowszczyźnie. Okazją był dzień patrona: W. St. Reymonta i podsumowanie jubileuszowego, 10. szkolnego konkursu fryzjerskiego. Przypomnijmy, że „Odzieżówka” na Kalinowszczyźnie jest już od kilku miesięcy.


– Uczniowie i nauczyciele odnaleźli się w nowym miejscu. Nawiązaliśmy już współpracę z radą dzielnicy Kalinowszczyzna. Jesteśmy nowi na Kalinie, ale jednocześnie jesteśmy szkołą z tradycjami, która w nadchodzącym roku świętować będzie stulecie – mówi Halina Rybczyńska, dyrektor szkoły. Na powitanie z dzielnicą uczniowie przygotowali inscenizację teatralną – fragment „Chłopów”, powieści patrona szkoły.
Przedstawiciele władz miasta, dzielnicy i lubelskiej oświaty mieli możliwość nie tylko zwiedzić wyremontowaną placówkę, ale i podziwiać pracę laureatów 10. szkolnego konkursu fryzjerskiego. W tym roku odbywał się on pod hasłem: „ Ślub w stylu retro” . O tytuł i cenne nagrody – sprzęt fryzjerski – rywalizowało 17 uczniów. – Głównymi elementami, jakie królowały w stylu retro, to loki i fale. Dodatkami do włosów były np. koronki, woale, tiule i spinki. Uczestnicy pracowali 180 minut, tyle czasu mieli na wykonanie fryzury, makijażu i całej stylizacji modelki.– mówi Agnieszka Marzewska, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole szkół Odzieżowo-Włókienniczych, organizatorka szkolnego konkursu fryzjerskiego.
W całej szkole jest tylko 7 klas fryzjerskich. W ciągu swojej stuletniej historii szkoła kilkakrotnie zmieniała miejsce i nazwę. Od 1931 roku funkcjonowała w budynku przy ulicy Spokojnej, skąd na początku czerwca 2017 przeniosła się do Gimnazjum nr 2, z którym na razie dzieli część pomieszczeń (gimnazjum w wyniku reformy oświaty ma być wygaszone). Ważnym wydarzeniem w dziejach ZSOiW był rok 1968, kiedy placówka otrzymała sztandar ufundowany przez patronackie zakłady odzieżowe „ Gracja” w Lublinie (wkrótce zostanie zastąpiony nowym). Pod nazwą Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych szkoła funkcjonuje od 1977 roku. Imię Władysława Stanisława Reymonta otrzymała w 1994 roku. Okazały budynek, który zajmowała przy ulicy Spokojnej został w ubiegłym tygodniu razem z działką sprzedany przez miasto za 15 mln 650 zł firmie, która zamierza na dawnym boisku szkolnym postawić siedmiopiętrowy blok. W budynku szkoły może znaleźć się instytucja użyteczności publicznej np. przychodnia zdrowia. (EM.K.)

Wyniki konkursu fryzjerskiego:

I miejsce – Paulina Machowiec, klasa 2bt. II miejsce – Aleksandra Kawalec, klasa 3 ft. III miejsce – Dominika Targońska, klasa 2 ft. Wyróżnienie – Paulina Szabała, klasa 2 bt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here