Szkoła otwarta na gości

Ubiegły tydzień w XXVII LO obfitował w ważne wydarzenia. Od 3 do 8 listopada w liceum gościli uczniowie z Białorusi, a 6 listopada w szkole odbyły się dni otwarte

Uczniowie i nauczyciele z Brześcia na Białorusi odwiedzili XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. Zwiedzali również miejsca pamięci i muzea na Lubelszczyźnie. Uczniowie z Lublina w najbliższych dniach udadzą się z rewizytą na Białoruś.


W dniach 3-8 listopada XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie w ramach realizacji projektu „Razem dla Edukacji”, gościło uczniów i nauczycieli Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu. To pierwsza wizyta uczniów z

Białorusi w Lublinie.

– Ta współpraca jest efektem nawiązania przez szkołę trwałej współpracy z ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Dzięki niemu skontaktowaliśmy się ze szkołą na Białorusi, w której uczy się młodzież pochodzenia polskiego – tłumaczy Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor XXVII LO. – Jesteśmy w trakcie realizacji projektu „Razem dla Edukacji” – dodaje pani dyrektor.

Do Lublina przyjechało 23 uczniów z dwojgiem opiekunów. Młodzież z Białorusi miała podczas wizyty w Lublinie bardzo bogaty program – m.in. zwiedziła Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków Woli Gułowskiej i Państwowe Muzeum na Majdanku. Częścią wizyty były także zajęcia w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej oraz siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, gdzie odbyły się zajęcia filmowe.

Finalnym efektem tego etapu projektu ma być film-relacja ze wspólnych działań. Młodzież uczestniczyła także w koncercie pieśni patriotycznych, pokazach musztry czy biegach terenowych. W XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru w Lublinie odbył się również konkurs plastyczny i wspólne lekcje języka polskiego czy historii.

Białoruś to nowy kierunek międzynarodowej współpracy, ale nie jedyny, bo liceum z Czubów m.in. już od 12 lat współpracuje ze szkołą w Nowogrodzie Wołyńskim na Ukrainie.

W ubiegłym tygodniu, 6 listopada, w szkole odbył się także Dzień Otwarty pod hasłem „XXVII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie dla Niepodległej”. Uczniowie przygotowali koncert pieśni patriotycznych i konkurs wiedzy „O Niepodległej”. Nie zabrakło pokazów w wykonaniu uczniów klas mundurowych: samoobrony rozkładania i składania broni, strzelania z broni pneumatycznej czy pierwszej pomocy.

Od sześciu lat klasy w XXVII LO ze specjalizacją wojskową cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów. W tej chwili jest w szkole sześć klas o profilu wojskowym i mundurowym, w których uczy się około 120 uczniów. Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here