Szkoły puste, ale nie z powodu wirusa

Gmina Siedliszcze ma dwie puste szkoły, które można kupić lub wynająć. Samorząd od dłuższego czasu szuka nowych właścicieli dla tych budynków. Aby zachęcić potencjalnych inwestorów zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego.

Budynki po szkołach znajdują się w Chojnie Nowym Pierwszym i Woli Korybutowej. Ponieważ w obu miejscowościach znajdują się odnowione świetlice wiejskie, gmina nie potrzebuje budynków. Interesujący jest zwłaszcza ten w Chojnie. To drewniana, parterowa konstrukcja, która ma aż 500 metrów kwadratowych. Układ wnętrz jest charakterystyczny dla szkoły – z szerokim korytarzem, który prowadzi do sal. I jak na starsze budownictwo przystało, sale mają aż 3,5 metra wysokości.

To istotne przy prowadzeniu działalności gospodarczej, bo w niektórych przypadkach przepisy budowlane i sanitarne określają minimalną wysokość pomieszczeń, w których mogą przebywać pracownicy i klienci, na co najmniej 3 metry. Szkoła znajduje się na ponad półhektarowej działce, ale gmina jest właścicielem przylegającego terenu o powierzchni ponad 1,33 ha, który także może wydzierżawić albo sprzedać. – Szkoła znajduje się zaledwie kilkaset metrów od drogi krajowej S12 i można do niej dojechać z dwóch stron drogą asfaltową – mówi Tomasz Szczepaniak, sekretarz gminy Siedliszcze.

Budynek w Woli Korybutowej to piętrowy i podpiwniczony murowany budynek na 1,5 ha działce. Powstał w 1994 roku. Po likwidacji szkoły budynkiem interesowała się właścicielka Centrum Rehabilitacji Medica Poland z Siedliszcza. Mówiło się, że może zostać wykorzystany na zaplecze mieszkalne dla pacjentów ośrodka i ich rodzin. Ostatecznie MP zainwestowała w rozbudowę swoich obiektów w Siedliszczu.

– Obie nieruchomości mają zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego z usług oświaty na teren zabudowy usługowej i produkcyjnej (zabudowa usług nieuciążliwych, zabudowa produkcyjna, składowa i magazynowa) – mówi T. Szczepaniak. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here