Szopka tęczowo-kolczasta

Oryginalną szopkę bożonarodzeniową można obejrzeć na ołtarzu kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie. Z jednej strony nawiązuje ona do tęczowej ideologii LGBT, z drugiej do drutów kolczastych znajdujących się na granicy z Białorusią. – Szopka ta symbolizuje sytuację, w jakiej obecnie znajduje się nasza ojczyzna – podkreśla Elżbieta Steć z rady parafialnej.

Sawińska szopka wzbudza kontrowersje, ale być może właśnie tak miało być. – Tegoroczną szopkę przygotowali wierni z ulicy Kościelnej, nawet nie wiem dokładnie którzy, ale szopka ta bardzo nam, wiernym, spodobała się – ocenia Elżbieta Steć z rady parafialnej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie. Kształt szopki nakreślają kontury polskich granic. Wprawne oko na jej zachodniej granicy dostrzeże kolorową tęczę, a na wschodniej – drut kolczasty.

– To celowy zabieg. Z jednej strony mamy zasieki na białoruskiej granicy i zagrożenie idące z tamtej strony, z drugiej strony zaś kroczącą z zachodu ideologię LGBT. Tylko na północy i południu panuje spokój. Szopka ta odnosi się więc do aktualnej sytuacji, w jakiej znajduje się nasza ojczyzna – podkreśla Steć.

Nad szopką, w której znajdują się też oczywiście postacie Maryi, Józefa, Chrystusa, czy Trzech Króli, widnieje napis: „Tylko Bóg nas ocali”. – Znaczy to ni mniej ni więcej, że przed zgubą Polskę może uchronić jedynie wiara w Boga i modlitwa – podsumowuje Steć.

Szopka nie wszystkim się spodobała. Dostaliśmy sygnały z gminy Sawin, że jest ona za bardzo upolityczniona. (kg, fot. Parafia Przemienienia Pańskiego w Sawinie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here