Szpak z Lisem żyją w zgodzie

Dożynki powiatowe w Żółkiewce?! – zachodzi w głowę jeden z krasnostawskich polityków. – Przecież starosta Janusz Szpak i wójt gminy Jacek Lis od lat drą koty! – Owszem, było między nami małe nieporozumienie, ale wszystko sobie wyjaśniliśmy. Z drugiej strony, przy wyborze gminy, w której mają odbyć się dożynki, nigdy nie kierowałem się sympatią czy antypatią do wójtów – zapewnia starosta Janusz Szpak.

W 2010 roku Janusz Szpak, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie krasnostawskim, gorąco namawiał Jacka Lisa, wójta gminy Żółkiewka, by w wyborach samorządowych wystartował z listy ludowców do rady powiatu. Lis odmówił. Zdecydował, że będzie ubiegał się jedynie o mandat wójta. Szpakowi, który od 2002 roku jest starostą krasnostawskim, nie spodobała się decyzja wójta Lisa. Między oboma panami zapanowała szorstka przyjaźń.
Zarząd powiatu krasnostawskiego zdecydował, że gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych będzie gmina Żółkiewka. Ostatnie takie święto w tej miejscowości odbyło się przed 2010 rokiem, kiedy wójt Lis i starosta Szpak żyli w zgodzie.
– Gdy dowiedziałem się, że dożynki powiatu krasnostawskiego odbędą się w Żółkiewce, byłem zdumiony – mówi jeden z polityków z Krasnegostawu. – Starosta Szpak i wójt Lis, delikatnie mówiąc, są przecież od lat ze sobą skłóceni. Zastanawiam się, jak będzie wyglądało to święto. Pogodzą się?
Janusz Szpak zapewnia, że jego kontakty z wójtem Lisem są bardzo dobre. – Było między nami nieporozumienie, ale wszystko już wyjaśniliśmy sobie – mówi. – Wypiliśmy lampkę szampana i żyjemy w zgodzie.
Starosta podkreśla, że przy wyborze gospodarza dożynek nigdy nie kierował się sympatią, czy antypatią do wójtów. – Staramy się robić tak, by powiatowe święto plonów odbywało się co roku w innej gminie – mówi. – Od kiedy jestem starostą, nigdy nie zdarzyło się, że dwa razy z rzędu dożynki zostały zorganizowane w tej samej miejscowości. Ostatnie święto plonów w Żółkiewce było w 2008 albo 2009 roku. Dlatego w tym roku wybór padł na tę gminę – wyjaśnia Janusz Szpak.
Z wójtem Jackiem Lisem nie udało się nam skontaktować. (ps)
PS Program dożynek powiatowych na str. 17.