Szpital się zmienia

Aż 12 mln zł dostanie chełmski szpital na termomodernizację trzech starych pawilonów (w których mieści się m.in. oddział zakaźny) i budynku przychodni. Od prawie 50 lat budynki nie były remontowane. Trwa przebudowa starego pawilonu ortopedii, w którym powstanie centrum rehabilitacji.

Po trwającym latami remoncie głównego budynku szpitala tzw. łóżkowca przyszedł czas na poważną kosmetykę pozostałych obiektów lecznicy. A trzeba przyznać, że czas nie obszedł się z nimi łaskawie. Od 1971 roku budynki nie były remontowane. Obdrapane i zagrzybione elewacje trzech pawilonów nie kłuły w oczy tylko dlatego, że stoją za głównym budynkiem szpitala.

Urząd Marszałkowski w Lublinie zaakceptował realizację projektu chełmskiej lecznicy dotyczącego termomodernizacji budynku przychodni i trzech bloków, w których mieści się m.in. oddział zakaźny. Ale pod hasłem termomodernizacji kryje się więcej niż kosmetyka elewacji.

Oprócz ocieplenia ścian zewnętrznych i stropodachu wymienione zostaną wszystkie okna i drzwi oraz instalacja centralnego ogrzewania w budynkach. Zmodernizowana zostanie cała instalacja elektryczna oraz systemy wentylacji i klimatyzacji. Na dachach budynku zainstalowane zostaną panele solarne do ogrzewania wody.

Koszt inwestycji oszacowano na 12 mln zł. 7,5 mln zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a 4,5 mln zł z budżetu Województwa Lubelskiego, które jest organem prowadzącym chełmskiej lecznicy. (bf)