Szpital weźmie kredyt?

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie potrzebuje około 2 mln zł na dokończenie budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który powstaje w miejscu starego szpitala. Władze powiatu po dofinansowanie zwróciły się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Jeśli nie dostaną pieniędzy, krasnostawski szpital będzie musiał zaciągnąć kredyt.

Prace nad budową Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy krasnostawskim szpitalu idą pełną parą i wiele wskazuje na to, że wykonawca dotrzyma terminu zapisanego w umowie. Od początku inwestycji powiat ma jednak problem z jej sfinansowaniem. Co prawda starostwo dostało ponad 9 mln zł z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych i w budżecie zapewniło udział własny, ale po przetargu okazało się, że do sfinansowania inwestycji zabraknie około 2 mln zł. Budowa ZOL ma pochłonąć 13 mln zł.

– Od początku wiedzieliśmy, że brakuje około 2 mln zł – mówi Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski. – Razem z Andrzejem Jarzębowskim, dyrektorem szpitala, rozmawialiśmy z marszałkiem województwa lubelskiego, Jarosławem Stawiarskim, na temat możliwości wsparcia inwestycji z pieniędzy, jakie zostały z poprzedniej perspektywy unijnej. Na razie nie mamy żadnej odpowiedzi.

Jeśli powiatowi z pomocą nie przyjdą władze województwa lubelskiego, szpital krasnostawski na sfinansowanie całej inwestycji będzie musiał wziąć kredyt. – Jest to rozwiązanie, które realnie bierzemy pod uwagę – podkreśla starosta. – Dyrektor szpitala na pewno jeszcze będzie rozmawiał z marszałkiem Stawiarskim, bo chcemy, aby kredyt mimo wszystko był ostatecznością.

Jeśli województwo nie pomoże finansowo, szpital na zaciągnięcie kredytu będzie potrzebował zgody rady powiatu krasnostawskiego. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy powstaje w miejscu starego szpitala. Przez wiele lat budynek nie był zagospodarowany. Niszczał z każdym rokiem.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy pierwszych pacjentów ma przyjąć w styczniu przyszłego roku. Dyrektor szpitala już kilka miesięcy temu zgłosił do Narodowego Funduszu Zdrowia, że taka inwestycja zostanie oddana do użytku i od nowego roku zacznie funkcjonować. Chodzi o to, by NFZ zabezpieczył na ten cel pieniądze w kontrakcie ze szpitalem. Władze starostwa są przekonane, że ZOL będzie dochodowym przedsięwzięciem. Łóżek w tego typu zakładach na terenie województwa brakuje i w kolejce czeka się od dwóch tygodni do czasami nawet kilku miesięcy. (ps)