Sztafeta pątników rusza we wtorek

W tym roku lubelscy pątnicy podejmą nie lada wyzwanie – w nieco innej formule przemierzą ponad 300 km na Jasną Górę.


Wyjątkowo rozpoczną pielgrzymowanie 4 sierpnia we wtorek, rozpoczynając od mszy św. o godz. 6 w Archikatedrze Lubelskiej, a następnie przejdą z placu katedralnego przez Deptak, Kapucyńską, ul. Narutowicza, Głęboką, al. Kraśnicką do Konopnicy i docelowo do Wilkołaza. Pątnikom przyświecać będzie hasło „Soli Deo”, nawiązujące do postaci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Tegoroczna lubelska pielgrzymka będzie miała formę sztafety. Każdego dnia na szlak wyruszą inne osoby, które wcześniej zapisały się u księży przewodników z danej grupy. W związku z tym, że każda grupa może liczyć tylko 50 osób, to miejsca szybko zostały zapełnione. Zgodnie rekomendacjami sanepidu, jednocześnie na szlak może wyjść więc maksymalnie 150 osób. Codziennie więc autokar będzie przywozić i odwozić pielgrzymów, a taka wymiana osób pozwoli na zwiększenie liczy uczestników.

– Pielgrzymka będzie o dzień krótsza niż w latach poprzednich. Pielgrzymować będziemy tylko w jednej kolumnie trasą na Urzędów i Annopol. Pierwszego dnia pątnicy dochodzą do Wilkołaza i oczywiście wracają do Lublina. Drugiego dnia będziemy w Księżomierzy z mszą świętą u Otylii. Później trasa nawiązuje do tradycyjnego szlaku z lat ubiegłych – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik LPP.

Podczas pielgrzymowania każdy uczestnik indywidualnie musi zapewnić sobie posiłek oraz środki dezynfekcyjne. Nie będzie też możliwości nocowania na trasie, nawet u znajomych czy zaprzyjaźnionych rodzin.

Codzienne relacje online znajdą się na stronie: www.pielgrzymka.lublin.pl oraz na profilu facebookowym pielgrzymki. MG