Sztukmistrze jadą!

Carnaval Sztukmistrzów, VIII edycja tego festiwalu sztuki nowego cyrku, zagości w Lublinie w dniach 27-30 lipca. Organizatorzy zapraszają na jego wydarzenia – plenerowe pokazy i spektakle – w większości bezpłatne. Zachęcają też do udziału w konkursach, w których nagrodą jest m.in. weekendowy pobyt w Lublinie podczas festiwalu dla gości z zewnątrz.

Carnaval Sztukmistrzów to barwny przegląd sztuki cyrkowej, ulicznej i teatralnej w jej wydaniu ludycznym. Festiwal odbywający się w przestrzeni Lublina jest jedyną okazją, by zobaczyć, w jednym miejscu, najważniejsze przedstawienia i najlepszych artystów nurtu sztuki nowego cyrku.
Podczas Carnavalu znów opanują miasto kuglarze i klauni, komicy i akrobaci. Plac po Farze zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie – będzie tu rozbrzmiewać muzyka. Ulice i place miasta zapełnią nieprzewidywalni buskerzy, nie zabraknie wydarzeń dedykowanym dzieciom. Poczujemy adrenalinę dzięki niezwykłym popisom high-linerów.
– Pragnę poinformować, że pomiędzy 27 a 30 lipca w Lublinie prawa codzienności ulegają zawieszeniu – żartuje Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny festiwalu. – Liczne jego wydarzenia odbędą się w naszym city – od błoni pod Zamkiem Lubelskim, poprzez Stare Miasto, plac Litewski, aż po ulicę Wieniawską.
To, co wyróżnia Carnaval Sztukmistrzów wśród festiwali artystycznych, to energetyczna i radosna atmosfera, lecz przede wszystkim najwyższy poziom prezentowanych spektakli. Tylko tutaj można w jednym miejscu obejrzeć światowe gwiazdy sztuki nowego cyrku i najlepsze przedstawienia, które rekomenduje niewielkie grono animatorów z Warsztatów Kultury w Lublinie i Urzędu Miasta Lublin, których dzieckiem jest to mega-wydarzenie. Przemawiając właściwym sobie językiem artystycznym, Carnaval włącza się w świętowanie jubileuszu Lublina.

Co w programie imprezy?

Les Paraconteurs to współcześni klauni, którzy skupiają się na absurdach, jakie wynikają czasem z norm społecznych i konwenansów. Za sprawą żartów wywołują istną lawinę katastrof, są sprawcami chaosu, który zmusza wszystkich do myślenia. Ich spektakl „Consequences” jest zdobywcą nagrody Plateaux du Grupe Gestes. Z kolei Collectif de la Bascule to grupa, która po raz pierwszy odwiedzi Polskę ze swoim akrobatycznym przedstawieniem „Rien nest moins sûr” – niezwykłe umiejętności i… wysokie loty zapewnione.
Ciekawie zapowiada się spektakl „Miasto, którego nie było” – tu bohaterem przedstawienia jest Lublin widziany oczami artystów z innych części Polski. To niecodzienna okazja zobaczenia naszego miasta oczami osób z zewnątrz – jak nas widzą inni, co dla nich oznacza Lublin? To finał 4 lat pracy nad pierwszym polskim monodramem cyrkowo-teatralnym w wykonaniu Marty Kuczyńskiej, produkcja: Carnaval Sztukmistrzów i stowarzyszenie Kejos. W imprezie „zagra” nawet klasztor Dominikanów: tutaj dwukrotnie obejrzymy widowiska Stefano Di Renzo „Hold on” oraz El Cruce „Punto y Coma”. Na koniec festiwalu 29 i 30 lipca dwukrotnie na placu Zamkowym będziemy mogli obejrzeć megaspektakl „Galileo” trupy Deus Ex Machina.
W przedbiegach, już od 23 do 26 lipca, na podwórkach 8 dzielnic Lublina pojawi się Cyrk Podwórkowy. Zapowiada on główne wydarzenia i zaprasza mieszkańców do uczestnictwa w Carnavalu. Tradycyjnie można spodziewać się szalonego poczucia humoru, odrobiny grozy i wielu zwrotów akcji. Wystąpią komicy: Pan Ząbek, Aryman, Kacper Wydmański i Marcin Styczyński.

Osobne wielkie wydarzenie

…gwarantuje Urban Highline – największe międzynarodowe spotkanie slacklinerów, którzy w tym roku zaprezentują się lublinianom już od 25 lipca. Popisy akrobatyczne i podniebne pojedynki światowej czołówki będzie można oglądać na 16 taśmach zawieszonych kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Areny tych zmagań to Rynek Starego Miasta, wieża Trynitarska oraz Brama Krakowska, a 29 i 30 lipca również biurowce w ulicy Wieniawskiej. Swój udział zgłosiło już ponad 300 slacklinerów z 30 krajów.
W tym roku, po raz pierwszy, firma Sony została tzw. Partnerem Technologicznym wydarzenia. Dzięki urządzeniom virtual reality wszyscy chętni będą mogli poczuć się jak highliner i podziwiać Lublin z perspektywy linoskoczka. Urządzenia będą dostępne w punkach wokół Trybunału Koronnego, gdzie mieści się biuro festiwalu Urban Highline.

Co dla najmłodszych?

Właściwie wszystkie punkty programu, a jest ich około 100. Rodziny z dziećmi każdego dnia będą mogły obejrzeć liczne przedstawienia, wziąć udział w warsztatach oraz bawić się w Miasteczku Zabaw Niezwykłych stowarzyszenia Klanza na placu przed Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.
Niezwykłą atrakcją dla dzieci będzie m.in. spektakl „Circus Charms” grupy Teatro Tatro (Słowacja). To teatr w którym jest wszystko – świat zamknięty w cyrkowym namiocie. To spektakl marzeń i ich spełniania, oraz… australijskie zające z muzyką na żywo. Artyści zapraszają dzieci w każdym wieku i ich rodziców.
Na zafascynowanych światem sztuki nowego cyrku czekają liczne warsztaty, podczas których pod okiem profesjonalistów dzieci, ale i ich rodzice, mogą odkryć swoje cyrkowe powołanie, ćwicząc żonglerkę, iluzję czy chodzenie po taśmach.

Carnaval to również muzyka

Usłyszymy ją w warunkach nowej instalacji artystycznej na placu po Farze. Ma ona pełnić funkcję niecodziennej sceny dla spektakli i koncertów oraz przestrzeni do licznych zabaw gości festiwalu. Każdego wieczoru w tej przestrzeni będzie muzyka na żywo i występy zapewniające niezwykłe wrażenia tak dźwiękowe, jak i wizualne. To pięć różnorodnych grup, które zarażają swoją energią. Neljä Ässää stosując niecodzienne aranżacje odkryje na nowo szlagiery wszechczasów w „The Best Cover Band in the World” 3 Kings zagra akustycznie na dwóch saksofonach i perkusji autorskie utwory w rytmach drum’n’base, disco i house. Kapela Timingeriu zaprezentuje popularne i nieznane utwory muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej. Rajzefiber zaczaruje publiczność urokiem własnych kompozycji na banjo, ukulele i kontrabas plus magicznym ponoć wokalem. Z kolei 12-osobowy francusko-belgijski band Orchestre International du VETEX porwie publiczność, łącząc w swojej muzyce intensywne melodie kolumbijskie, melancholię bałkańskich dźwięków i afroamerykański beat. Muzyka na żywo zagości najpierw na placu po Farze, a późnym wieczorem w klubie festiwalowym „Bar Żongler” (błonia pod Zamkiem). Na tych, którzy wciąż będą w festiwalowym nastroju, tam właśnie czeka kolejne przedstawienia (np. Cabaret) i koncerty (np. Kapela Timingeriu czy Orchestre International du VETEX).

Ale to nie wszystko…

Sony ogłasza w czasie Carnavalu konkurs na najlepsze fotografie pod tytułem „Sztuka ulicy”. Pasjonatów fotografii zachęcamy do robienia zdjęć w trakcie trwania festiwalu. Spośród prac opublikowanych przez uczestników konkursu na profilu Facebook Carnaval (pod dedykowanym postem), jury wybierze 3 najciekawsze ujęcia. Mogą one przedstawiać dowolną sytuację, budynki, artystów czy napotkane wydarzenie. Honorowym członkiem jury będzie wybitny fotograf Tomasz Tomaszewski – ambasador marki, współpracownik m.in. „National Geographic”, zdobywca licznych międzynarodowych nagród fotograficznych. Tomaszewski poprowadzi także 27 lipca w Centrum Kultury w Lublinie autorskie spotkanie fotograficzne „Jak być ogniem, a nie ćmą. Czyli o poszukiwaniu własnej sygnatury w fotografii”. Zapisy na spotkanie rozpoczną się 14 lipca po pojawieniu się na Facebooku festiwalu informacji o rozpoczęciu naboru (max. 40 uczestników, udział bezpłatny).
Konkurs czeka również na słuchaczy radia RMF FM – to patron medialny wydarzenia. Będą mogli wziąć udział w rywalizacji na antenie od 18 do 21 lipca. Zadaniem słuchaczy będzie przesłanie, z pomocą strony www.rmf.fm, odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego to właśnie wy spędzicie weekend na Carnavale Sztukmistrzów w Lublinie. Kogo zabierzesz ze sobą?” Nagrody w konkursie stanowią dwa 2-osobowe vouchery pobytowe w hotelu w Lublinie na weekend w czasie trwania Carnavalu. Finały konkursu odbędą się 20 i 21 lipca na antenie radia RMF FM.
Główne areny festiwalu to: błonia pod Zamkiem, plac za Trybunałem, wirydarz klasztoru Dominikanów, plac po Farze, plac przy dawnej siedzibie Teatru im. H. Ch. Andersena, Krakowskie Przedmieście (róg ul. Kapucyńskiej), Centrum Kultury i plac przed nim, plac Litewski, ul. Wieniawska, hall w Tarasach Zamkowych.
Bilety na spektakle, które ze względu na swój charakter mają ograniczoną widownię, można nabyć poprzez serwis www.ticketpro.pl. Szczegółowe informacje o Carnavalu na www.sztukmistrze.eu oraz na fanpage’u Facebook tego wydarzenia.
Marek Rybołowicz