Szturm po paszporty

Chełmianie szturmują biuro paszportowe. – Nie można się tam dodzwonić a formularz elektronicznej rejestracji na wizytę nie działa – skarżą się. Jedni chcą zdążyć przed podwyżką opłat za wydanie dokumentu, inni mieć paszport „na wszelki wypadek” w związku z wojną na Ukrainie. Chociaż na terenie Unii Europejskiej można się poruszać bez tego dokumentu.

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, tj. od 24 lutego, w biurach paszportowych urzędu wojewódzkiego widać wzmożony ruch. Chętnych na dokument jest więcej niż „mocy przerobowych” urzędników. Kolejki do biletomatów ustawiają się już z samego rana, jeszcze przed otwarciem urzędu.

– Pod numerem telefonu chełmskiego biura nie można się dodzwonić. Albo jest stale zajęte, albo – jeśli jest już sygnał – to nikt nie podnosi słuchawki. A formularz elektronicznej rejestracji, który jest na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nie działa – skarżą się nasi Czytelnicy.

Rzeczywiście, pomimo licznych prób nie udało nam się dodzwonić do biura paszportów w chełmskiej delegaturze urzędu. Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowa wojewody lubelskiego, przyznaje, że zainteresowanie wydaniem paszportu w latach ubiegłych w analogicznym okresie było znacznie niższe niż w ostatnich dniach.

– Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest powodem zwiększonego zainteresowania wydaniem paszportu. Taka sytuacja może wynikać z nałożenia się jednocześnie wielu okoliczności. Pomimo spiętrzonych zadań oraz ograniczanych w ostatnim czasie zasobów kadrowych dziennie przyjmowanych jest do 150 wniosków paszportowych. Należy podkreślić, iż chętnych na złożenie wniosku jest znacznie więcej. Zwracamy również uwagę, iż obsługujemy licznych interesantów chcących uzyskać informację oraz pobierających gotowe do wypełnienia druki paszportowe – tłumaczy.

Część ludzi chce mieć paszport w związku z niepewną sytuacją za naszą wschodnią granicą. Co prawda na terenie Unii mogą się poruszać bez niego, ale już do Wielkiej Brytanii, gdzie mają rodziny albo pracowali, nie wjadą. Ale inni chcą zdążyć przed podwyżką opłat za wydanie dokumentu. W tej chwili opłata to 140 zł. A od 28 marca ma wzrosnąć dwukrotnie.

Wnioski o wydanie dokumentu paszportowego składają w Chełmie nie tylko mieszkańcy miasta, ale sąsiednich powiatów. Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi 3 tygodnie (dane na 3 marca). Od 24 lutego – 3 marca br., w LUW, jego delegaturach, a także w punktach paszportowych w Kraśniku i Puławach przyjęto łącznie 2821 wniosków. (mo, bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here