Szukając oszczędności, wyłączają latarnie

Już nie do północy, a do 23.00 świecić będą latarnie na terenie gminy Rejowiec Fabryczny. – Nie przewidujemy także uruchomienia w najbliższym czasie oświetlenia ulicznego o godzinach rannych – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy. Wszystko przez rosnące koszty energii.

Rekordowo drogi węgiel, wciąż rosnące ceny prądu. To wszystko sprawia, że samorządy szukają oszczędności. Jak z tym problemem radzą sobie w gminie Rejowiec Fabryczny?

– Już od pewnego czasu prowadzimy działania oszczędzające energię, a przez to zmniejszające koszty utrzymania obiektów komunalnych – podkreśla Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny.

W ramach tych działań w gminie przeprowadzono termomodernizację szkół w miejscowościach: Krasne, Liszno, Kanie i Pawłów, wraz ze zmianą sposobu ogrzewania z węgla na gaz ziemny lub olej opałowy.

– Oprócz tego przeprowadziliśmy termomodernizację budynku ośrodka zdrowia w Lisznie wraz z rozbudową o funkcje kulturalne takie jak biblioteka, świetlica, rozbudowę i termomodernizację budynku wielofunkcyjnego w Kaniem, budynku wielofunkcyjnego w Wólce Kańskiej i budynku wielofunkcyjnego w miejscowości Gołąb – wylicza wójt. W przypadku Kaniego i Wólki były to siedziby OSP i świetlica wiejska, w przypadku Gołąbu mieszkania socjalne i świetlica. Wspólnie z miastem Rejowiec Fabryczny, gmina przeprowadziła też termomodernizację budynku urzędu, a już samodzielnie, Domu Kultury w Pawłowie. Na ten moment na ocieplenie czeka jeszcze tylko Niepubliczna SP w Wólce Kańskiej.

Jak dowiadujemy się w gminie, w ramach oszczędności energii wymieniono urządzenia na energooszczędne na trzech ujęciach wody oraz dwóch oczyszczalniach ścieków. Ponadto fotowoltaika pojawiła się na oczyszczalniach ścieków w Pawłowie i Krasnem. Urządzenia fotowoltaiczne funkcjonują także na budynku Domu Kultury w Pawłowie i urzędzie gminy, solary na SP w Pawłowie. W planach są dalsze modernizacje i fotowoltaika na pozostałych budynkach komunalnych i trzech ujęciach wody. Sukcesywnie trwa wymiana lamp oświetleniowych dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkiej na solarne, a w ostatnich latach na ledowe.

– W ramach oszczędności skróciliśmy czas świecenia oświetlenia ulicznego do godz. 23.00, nie przewidujemy także uruchomienia w najbliższym czasie oświetlenia ulicznego o godzinach rannych – zapowiada wójt. (kg)