Tablety i laptopy od marszałka trafiły do szkół

Tablety dla uczniów lubelskich szkół, które osobiście dostarczył wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, odebrała dyrektor wydziału oświaty UM Lublin, Ewa Dumkiewicz-Sprawka

Do szkół w Lublinie i Świdniku już trafiły tablety od marszałka województwa w ramach akcji dla uczniów wykluczonych cyfrowo: „Lubelskie Wspiera Uczniów”. Placówki w stolicy regionu otrzymały 185 urządzeń, w powiecie świdnickim – 46. Sprzęt przekazany zostanie uczniom przygotowującym się do egzaminu ósmoklasistów i matury.


Zainteresowanie akcją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego było ogromne. Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL w oparciu o informacje uzyskane od dyrektorów szkół (za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Lublinie) z całego województwa, ustalił, że potrzeby w zakresie sprzętu komputerowego niezbędnego do nauki zdalnej zgłosiło blisko 6200 uczniów z 1170 szkół. Wiadomo było, że sprzętu dla wszystkich nie wystarczy, bo za 2,5 mln złotych, jakimi dysponował urząd marszałkowski, udało się kupić 1900 tabletów i 300 laptopów.

– Zdaję sobie sprawę, że potrzeby w tym zakresie są dużo większe. Jestem jednak przekonany, że te 2200 tabletów i laptopów pomoże młodym ludziom dobrze przygotować się – mimo trudnej sytuacji – do czekających ich egzaminów – wyjaśnia Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W Lublinie ponad 50 szkół zgłosiło zapotrzebowanie na tablety dla blisko 1100 swoich uczniów, w Świdniku i powiecie świdnickim 23 placówki prosiły o prawie 250 urządzeń.

Najwięcej tabletów w Lublinie trafi do SP nr 2 im. Jana Kochanowskiego, która dostanie 21 urządzeń (w tym 20 dla ośmioklasistów, szkoła chciała aż 300) i XXX Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Jana Twardowskiego 31 (w tym 30 dla maturzystów, kierownictwo chciało 200).

W Świdniku pięć tabletów dostanie SP nr 5 (chciała 20), a w powiecie najwięcej – cztery – otrzyma Zespół Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych.

Co ważne, tablety oraz laptopy, które otrzymują szkoły są wyposażone w kompletne oprogramowanie oraz bezpłatny dostęp do Internetu na okres 3 miesięcy, czyli do zakończenia roku szkolnego. KB