Tajemnica zaginięcia

Niedawno minęły trzy lata odkąd zaginęła 35-letnia Agnieszka z Pławanic. Mieszkańcy wciąż nie mogą przejść nad tym do porządku dziennego. Czy są jakieś nowe informacje, a może poszukiwania już wcale nie są prowadzone? – zastanawiają się ludzie.

– Trudno zapomnieć o kimś, kto tyle lat mieszkał w pobliżu, a tak nagle ślad po nim zaginął – mówi jeden z mieszkańców gminy Kamień. – Niedawno minęły trzy lata, odkąd pani Agnieszka wyszła z domu i dotąd nie wróciła. Ludzie wciąż zastanawiają się, co mogło się wydarzyć. Czy kiedykolwiek ta tajemnica zostanie wyjaśniona? Czy Agnieszka wciąż jest poszukiwana, a może zamknięto już tę sprawę? Przecież niemożliwe, aby człowiek tak nagle zapadł się pod ziemię…
35-letnia Agnieszka w styczniową sobotę w 2015 roku odwiedziła znajomych. Wyszła od nich około godziny 22 i słuch po niej zaginął. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Policjanci i strażacy przeszukali cztery okoliczne zbiorniki wodne. Żadnego śladu kobiety nie znalazły też dwa specjalnie wyszkolone psy.
Informacje o zaginionej wraz ze zdjęciem zamieszczone są m.in. na stronie internetowej Fundacji Itaka. Dochodzenie wciąż jest prowadzone, ale nowych informacji w tej sprawie brak.
– Cały czas prowadzone są czynności, ale nie mamy żadnych nowych informacji w tej sprawie – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. -Teczka osoby poszukiwanej zamykana jest w konkretnych sytuacjach przewidzianych przepisami.
Zgodnie z prawem od momentu zgłoszenia o zaginięciu osoby policja prowadzi określone czynności. Zakończenie poszukiwania osoby zaginionej następuje, gdy: odnaleziono osobę zaginioną lub jej zwłoki; ustalono jej miejsce pobytu lub wróciła ona do miejsca zamieszkania; odnaleziona, pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona osoba zaginiona nie wyraża zgody na ujawnienie osobie uprawnionej swojego aktualnego miejsca pobytu; uprawniony, który zgłosił zaginięcie, odwoła poszukiwania z uwagi na fakt nawiązania kontaktu z osobą zaginioną i potwierdzi brak przesłanek wymagających dalszego poszukiwania. Poszukiwania kończą się, gdy nastąpi sądowe stwierdzenie zgonu lub sądowe uznanie osoby za zmarłą, a także gdy upłynęło co najmniej 25 lat od daty zakończenia czynności poszukiwawczych i przekazania teczki poszukiwania do archiwum wraz z usunięciem informacji dotyczących osoby zaginionej z ewidencji policyjnej. Z kolei czynności poszukiwania osoby zaginionej kończy się, a materiały z wykonanych czynności przekazuje do archiwum, gdy: upłynęło 10 lat od dnia przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu osoby pełnoletniej; upłynęło 5 lat od dnia zaginięcia osoby, która w chwili składania zawiadomienia o jej zaginięciu miała ukończone 70 lat lub też upłynęło 10 lat od dnia, w którym zaginiona osoba osiągnęłaby pełnoletniość. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here