Tak chronią prywatność

Ostrzegają przed zamieszczaniem fotografii dzieci na portalach społecznościowych, a sami chwalą się zdjęciami rodziny, domów i samochodów. Czy policjanci powinni się tak afiszować w „sieci”?

– Nie ma żadnych przepisów czy też poleceń zakazujących funkcjonariuszom posiadania kont na portalach społecznościowych. Jako policjanci mamy także prawo do życia prywatnego i utrzymywania kontaktów ze znajomymi, również w tym wirtualnym świecie – mówi nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Jednak każdy funkcjonariusz w służbie – i poza nią – powinien postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej, które wynikają z ogólnych wartości i norm moralnych – dodaje.
Z etyką czy bez, dziwi jedynie fakt, że choć na co dzień apelują o zachowanie ostrożności w internecie – sami o tym zapominają. Ci rozsądniejsi i przezorni w „sieci” pozostają wciąż anonimowi, ale wielu funkcjonariuszy z chełmskiej komendy (w tym, niestety, kryminalni i operacyjni, którzy szczególnie powinni dbać o swoje bezpieczeństwo) bez oporów wrzuca do internetu zdjęcia swoich żon, małoletnich dzieci, mieszkań czy samochodów z widoczną rejestracją. Zobaczyć może każdy, nie tylko znajomi. A to tak, jakby od razu zostawić klucz w drzwiach od zewnątrz i liczyć, że żaden złodziej z tego nie skorzysta. (pc)