Tak dobrze jeszcze nigdy nie było

Karolina Kołeczek z AZS UMCS wygrała bieg na 100 m przez płotki, zdobywając swój szósty tytuł mistrzyni kraju!

Historyczny występ w 95. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce zanotowali reprezentanci AZS UMCS Lublin. Nasi akademicy w zawodach rozgrywanych w Radomiu stawali aż osiem razy na podium, w tym pięciokrotnie na najwyższym stopniu. Z pięcioma złotami, jednym srebrem i dwoma brązami lubelski klub wygrał klasyfikację medalową imprezy!

Nie zawiódł nikt z faworytów. Już pierwszego dnia swoje zmagania wygrała aktualna mistrzyni Europy w pchnięciu kulą Paulina Guba. Triumf zapewniła jej próba na odległość 18.57 m. Również na najwyższym stopniu podium stanęła Malwina Kopron, dla której zwycięstwo w Radomiu było równoznaczne z wywalczeniem pierwszego w historii tytułu mistrzyni Polski! Pod nieobecność Anity Włodarczyk sięgnęła po złoto, w dodatku w ostatnim podejściu (73.95 metra) wypełniając minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio!

W dysku najlepsza była Daria Zabawska, która wygrała rywalizację z wynikiem 59.71 m.

Koncertowo swój bieg na 1500 metrów rozegrała faworytka Sofia Ennaoui. Cały dystans była schowana za plecami liderującej Martyny Galant, by na ostatniej prostej wyraźnie ją wyprzedzić. Zmagania ukończyła z czasem 4:13.07 s.

Ciekawą walkę z Klaudią Siciarz na 100 m przez płotki stoczyła także Karolina Kołeczek. Górą była zawodniczka AZS UMCS, która z wynikiem 12.82 s sięgnęła po swój szósty tytuł mistrzyni kraju. Tym samym zrównała się w tabeli wszechczasów z Grażyną Rabsztyn i Aurelią Trywiańską.

Sztafeta 4 x 400 m AZS UMCS w składzie: Cezary Mirosław, Maciej Hołub, Andrzej Jaros i Michał Kitliński z czasem 3:11,45 zdobyła w Radomiu srebrny medal mistrzostw Polski!

W Radomiu na drugim stopniu podium stanęła sztafeta męska 4×400 metrów w składzie: Cezary Mirosław, Maciej Hołub, Michał Kitliński i Andrzej Jaros. Akademicy ulegli tylko ekipie Śląska Wrocław, tracąc do zwycięzców nieco ponad dwie sekundy.

Medalowy dorobek AZS UMCS uzupełniły brązowe krążki Rafała Fedaczyńskiego w chodzie na 10 kilometrów (42.23.99) oraz Alicji Wrony w biegu na 200 metrów (23.73). Oba medale można uznać za miłe niespodzianki, choć przed zawodami wymieniało się ich w gronie potencjalnych kandydatów do podium.

AZS UMCS z 8 krążkami wygrał klasyfikację medalową mistrzostw! Natomiast w zestawieniu punktowym akademicy z dorobkiem 498 pkt. uplasowali się na czwartym miejscu. Zwyciężył AZS Poznań (593) przed AZS AWF Katowice (541) i AZS AWF Warszawa (517).

W klasyfikacji medalowej imprezy województwo lubelskie z 14 krążkami (8 złotych, 1 srebrny i 5 brązowych) zajęło pierwsze miejsce!