Taka jest Ukraina

Już po raz trzeci w Chełmie będzie można oglądać ukraińskie filmy. Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej oraz Fundacja Partnerstwo i Współpraca zapraszają na dwa dni ciekawych projekcji, warsztatów filmowych i prelekcji. Patronat nad imprezą sprawuje Konsul Honorowy Ukrainy Stanisław Adamiak. Wstęp na wszystkie atrakcje przeglądu wolny!

 

– Serdecznie zapraszamy na dwa dni z filmem ukraińskim w ramach III Przeglądu Kina Ukraińskiego. Tym razem ruszamy w stronę dokumentu. Naszym przewodnikiem będzie Aleksander Zaporoszenko, kijowski operator i dokumentalista – anonsuje przegląd Wojciech Zakrzewski.
Gospodarzem imprezy jest Chełmska Biblioteka Publiczna przy ul. Partyzantów.
Oto program:
Piątek, 14 października:
– godz. 17 – „Sick, fuck people”, pełnometrażowy dokument Juria Rechinskiego. To wstrząsający tryptyk dokumentalny o grupie bezdomnych dzieci, których dzieciństwo znaczy uzależnienie od narkotyków.
– godz. 18.30 – Magdalena Zelent poprowadzi spotkanie z Aleksandrem Zaporoszenką – fotografikiem z wielkim stażem reporterskim.

– godz. 19.30 – „Ukraińscy szeryfowie” – film w reżyserii Romana Bondarczuka. W Starej Zburiewce na południu Ukrainy, niedaleko Krymu działa tragikomiczny duet szeryfów o bystrym oku. Najbliższy komisariat policji jest zbyt daleko, aby z niego korzystać. Dlatego do rozwiązania problemów, z jakimi boryka się lokalna społeczność zatrudniono dwóch mężczyzn. Wiktor i Wołodia mają za zadanie zniwelować stopę przestępczości. Wśród ściganych przez nich występków znajdują się: kradzież dwóch kaczek, spory sąsiedzkie, pijaństwo, przemoc fizyczna i awarie samochodów. Prowadzą śledztwo w sprawie znalezionego ciała, próbują rozłożyć wózek i pogodzić z sąsiadami Kolę, który – choć zjada psy – tęskni za normalnym życiem.
Sobota, 15 października:
– godz. 12 – pokaz krótkich form Aleksandra Zaporoszenki, prelekcja Magdaleny Zelent.
– godz. 13.30 – „W Oku Dokumentalisty” – Aleksander Zaporoszenko poprowadzi otwarty wykład warsztatowy.
– godz. 15 – „Odessa, Odessa”. Bohaterami tego wyjątkowego dokumentu są ukraińscy Żydzi, niegdyś mieszkańcy, dziś – emigranci z Odessy. Reżyserka filmu, Michale Boganin, otwiera przed nami świat tęskniącej za dawnym życiem emigracji, ludzi żyjących przeszłością, którą stale mitologizują. Szukają więc swej Odessy z czasów dzieciństwa w Brighton – Małej Odessie w Ameryce i Ashdod w Izraelu, gdzie żyjąc od lat stale krążą myślami wokół miejsc i wydarzeń związanych ze swoim mitycznym miastem. (wz)