Talenty mojemu Miastu

Koncert Galowy konkursu w studiu muzycznym Radia Lublin

VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego 7. Talent stanowi ukłon szkoły wobec miasta świętującego swój jubileusz. Wydarzenie to organizowane przez VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Lublinie miało swój finał w studio Polskiego Radia Lublin, 30 marca 2017 roku.
Koncert galowy „WKA 7. Talent” był dla społeczności zespołu szkół przy ul. Farbiarskiej dużym przeżyciem, co udowodnili uczniowie licznie zgromadzeni na widowni. Wcześniej (17 i 18 marca) pod hasłem „Talenty mojemu Miastu” odbył się w VII LO dwudniowy festiwal, który od 2011 r. wyłania zdolny narybek torujący sobie później drogę w artystycznym świecie. Dla uczestników Konkursu awans z sali gimnastycznej szkoły, gdzie trwały eliminacje, na profesjonalną estradę to zarówno duży komfort, jak i nowe wyzwanie.

Wesoły początek

Scena wielkiego studia RL z trudem mieści Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie (kapelmistrz Arkadiusz Konowałek). Zdobywcy Grand Prix konkursu witają publiczność głośnym utworem „It’s my life”, sami odbierając gromką owację.
Następna zaprezentowała się Fariza Arsigiraeva Gimnazjum nr 12 w ZS nr 11 w Lublinie (III miejsce w kategorii taniec). Piękna dziewczyna rodem z Czeczenii doskonale asymiluje się w Polsce. W szkole rozwija swój talent pod okiem Doroty Iwanickiej-Przybysz – polonistka z VII LO, która na scenie wciela się w rolę konferansjerki, mając za sobą tygodnie pracy jako koordynator Konkursu.
Po chwili serca widowni kołysze „Rzeka marzeń”, przebój Beaty Kozidrak w interpretacji Zuzanny Kisiel (Gimnazjum nr 10) wyróżnionej w kategorii wokalnej. Ta 13-latka w Radiu Lublin czuje się jak w domu. Od lat współprowadzi tu z red. Ewą Dados – przewodnicząca jury tegorocznego Konkursu – słynną audycję dla dzieci „Jasiek”. Zuzia śpiewa od 3 lat w chórze Kasjopea, lecz dopiero teraz debiutuje jako solistka. Za instruktorkę ma Annę Sokołek.

Wokaliści w grupach i solo

W tej kategorii I miejsce zajął zespół Amtimo z Bursy Szkół Artystycznych w składzie: Anna Karp, Adam Lipiński, Piotr Ostrowski, Patryk Zabielski (instruktor Anna Michałowska-Kotynia). Oklaski widzów dają im zachętę by rozwijać dojrzałe już talenty.
W kategorii „popis instrumentalny” I miejsce przyznano 5 gitarzystom (zespół Milonga) i 2 pianistkom z MDK „Pod Akacją” w Lublinie (instruktorzy Katarzyna Mądra, Piotr Tesarowicz). Dostają ogromne brawa za wykonanie „kujawiaka Wieniawskiego”.
Koresponduje z tym brzmieniem występ folklorystyczny grupy w składzie: Dominika Bartuzi, Wiktoria Kiljan, Katarzyna Kruk, Natalia Śmich, Krystian Bartuzi, Krystian Kałdonek, Daniel Kruk, Konstanty Ścibior z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach, instruktor Łukasz Czerwiński, wyróżnionej w kategorii tańce. Barwny zespół zbiera wręcz owację publiczności.
Zdobywca II miejsca w kategorii „soliści” może mieć wyższe aspiracje. 17-letni Kacper Pytka (III LO im. Unii Lubelskiej) mocnym, dojrzałym już głosem interpretuje utwór „Za szkłem”. Po koncercie wyznaje, że porwali go Bracia (Cugowscy), że planuje rozwój w kierunku wokalnym. Pilnuje tego instruktor Mirosław Kozera.
II miejsce wśród grup wokalnych zajęły: Weronika Kołodziej, Kinga Kołtyś, Oliwia Kwiatkowska, Natalia Mirosław, Klaudia Mirosław – Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, instruktor Marian Pędzisz. Ich jazzujące wykonanie „Co mi panie dasz” nawiązuje do znanych polskich girl’s-bandów.

Długa kolejka laureatów

…ustawiła się po nagrody i dyplomy. Tych, którzy nie wystąpili w popisie galowym, wymieniliśmy w 12 numerze „Nowego Tygodnia”.
Ze sceny towarzyszą temu ciepłe słowa, jakie kieruje do młodych artystów Mariusz Deckert, prezes Zarządu Radia Lublin, od początku wspierającego lokalne talenty.
W chwilę po ceremonii Patrycja Maik – Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie (instruktor Natalia Wilk) zafascynowana musicalem „Metro”, brawurowo wykonuje piosenkę „Szyby”. Jak na 13 lat to bardzo dojrzała interpretacja.
I miejsce w kategorii „taniec”zajęła hip-hopowa ekipa: Natalia Gajewska, Weronika Kamińska, Kinga Staszczuk, Dominika Studzińska, Katarzyna Wrona, Wiktor Nurzyński, Sebastian Woźniak – Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu, instruktor Anna Antoszczak.
Zwycięzcą w kategorii „soliści wokalni” została Magdalena Wadowska (Młodzieżowy Dom Kultury ,,Pod Akacją” w Lublinie (opiekun Ewa Małecka) za ekspresyjne wykonanie „Moich Przyjaciół”. Nieżyjąca już pieśniarka Agata Budzyńska – to jej utwór, byłaby przeszczęśliwa.
Porywa widzów, gdy na saksofonie gra Adam Mielko – Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie (opieka Renata Sieńko-Kreft) – III miejsce w kategorii „instrumentaliści”.
Galę 7. Talent zamyka duet Kinga Kołtyś – wokalistka i Emilia Jastrzębska – flecistka z VII LO. To laureatki ogólnopolskich konkursów poezji śpiewanej, uzdolnione pupilki Doroty Iwanickiej-Przybysz organizującej życie kulturalne szkoły. Utworem „Widok z Lublina” radują ciało pedagogiczne, strofami wiersza „Stąd z niewielkiego Lublina aż dziw jak widać daleko…” wiążą wstążkę na dedykacji „Siódemki” dla świętującego miasta.

Co jeszcze w antraktach…

najpierw nastąpiło wręczenie nagród w konkurencji plastycznej „Lubelskie Impresje” – integralnej części wydarzenia 7. Talent. Nagrodzone prace rekomendował jeden z jurorów, prof. Lechosław Lameński.
Zwycięzcy tej konkurencji to kolejno: Wiktoria Śmiechowska,15 lat, z Gimnazjum nr 12 w Lublinie (opiekun Wiesława Łuźniak); Maria Świder, 15 lat, z Gimnazjum nr 2 w Łukowie; Zuzanna Zdanek, 13 lat, z MDK nr 2 w Lublinie (opiekun Anna Staniak).
„Lublin, daj się oczarować” to konkurencja fotograficzna Konkursu 7. Talent. Tutaj na „podium” stają kolejno: Karolina Król – Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie, tytuł pracy: „Artyści Starego Miasta”; Gabriela Winiarska – Gimnazjum nr 12 w Lublinie, tytuł pracy „Lustro”; Oliwia Kanonik – V LO w Lublinie, tytuł pracy: „Mroczne oblicze Lublina”. Spośród 60 fotogramów wybrało je jury w składzie: Max Skrzeczkowski, Michał Pieroń oraz Elżbieta Chmiel.
– Uczyć, wychowywać, rozbudzać talenty – tego pragniemy w społeczności naszego liceum. Ta edycja 7. Talent koresponduje z obchodami 700-lecia Lublina. Jasno określiliśmy temat zachęcając młodzież, by sięgnęła po teksty i muzykę znanych twórców z Lublina albo z nim związanych i to się nam udało – mówi Małgorzata Markowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 11 (w jego strukturze jest VII LO). – Zapewne uczestników konkursu byłoby więcej, gdyby nie owo sprofilowanie repertuaru, trudne wyzwanie dla młodzieży. Dni przesłuchań, a zwłaszcza dzisiejsza gala, oprócz trudu przyniosły i radość, która nam wszystkim należy się tu w ramach twórczego odpoczynku. Pragnę za to podziękować gronu nauczycieli-animatorów z VII LO, in gremio, bo nie sposób ich wszystkich tu wymienić – dodaje.
Konkurs w VII LO nawiązuje do ogólnopolskiego trendu odkrywania talentów. Jego formuła jest szeroka, otwarta na różne uzdolnienia młodych ludzi. Przedsięwzięcie współorganizuje Lubelskie Stowarzyszenie Nauczycieli Educatores, w ramach projektu finansowanego przez Urząd Miasta Lublin. Marek Rybołowicz