Targi aktywności

Na targach można było kupić prawdziwe cudeńka wykonane własnoręcznie przez osoby niepełnosprawne

75 wystawców uczestniczyło w V Lubelskich Targach Aktywności Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanych przez prezydenta Lublina 5 grudnia br. Swoje oferty i działalność prezentowali pracodawcy, firmy szkoleniowe, biura pośrednictwa pracy, placówki dydaktyczne, terapeutyczne, wspierające, domy środowiskowe i warsztaty terapii zajęciowej.


– Uczestnicy zajęć terapii zajęciowej przygotowali piękne przedmioty na kiermasz świąteczny w bardzo atrakcyjnych cenach: ręcznie zdobione kartki świąteczne, bombki, stroiki itp. – mówi Joanna Olszewska, dyrektor biura ds. Osób Niepełnosprawnych
Targi to ważne w naszym mieście wydarzenie, które co roku łączy osoby niepełnosprawne,
– Na co dzień jestem pracownikiem gospodarstwa domowego. Pracuję w kuchni, gotujemy zupy, przygotowujemy posiłki. Biorę też udział w zajęciach krawiectwa. Bardzo mi się tam podoba, jestem tam codziennie od 8.00 do 15.00 i bardzo miło spędzam czas. To mi jest potrzebne, bo w domu siedzenie jest na nic – mówi Ewa Głowacka z warsztatów terapii zajęciowej z ulicy Radzyńskiej 3 w Lublinie.
Częścią spotkania była również debata poświęcona przyszłości i sytuacji osób niepełnosprawnych w naszym mieście. Wzięli w niej udział: Agnieszka Zańko, przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, ks. prof. Witold Janocha, kierownik Katedry Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością, dr Anna Prokopiak, adiunkt w Zakładzie Psychopedagogiki Specjalnej UMCS i prezes Fundacji Alpha oraz Katarzyna Skalska, koordynator Zespołu Obsługi ds. Studentów Osób Niepełnosprawnych.
– Musimy się zastanowić, co możemy jeszcze zrobić, tak, by wszyscy mieszkańcy Lublina byli potrzebni, mogli być samodzielni, niezależni i mogli w pełni korzystać z życia społecznego. Te obszary należy wspierać i rozwijać – podkreślała dyr. Joanna Olszewska.
Przy okazji nagrodzono: Lubelskie Forum Organizacji Osób, Polski Związek Niewidomych Oddział Lubelski, Fundację Fuga Mundi, Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie, Fundację Aktywnej Rehabilitacji FAR, Lubelski Klub Sportowy Głuchych „Spartan”, Klub Sportowy Niewidomych i Słabowidzących „Hetman”, Lubelskie Stowarzyszenie Amazonki, Krajowe Towarzystwo Autyzmu Odział Lublin, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo.
Miłym akcentem imprezy była też wizyta Świętego Mikołaja. Tegoroczna edycja przyciągnęło ponad tysiąc osób – dorosłych, młodzież i dzieci z lubelskich szkół.
Emilia Kalwińska, Joanna Niećko