Szukasz praktycznych i estetycznych drzwi wewnętrznych? Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań możemy wybrać chociażby wariant przesuwny. Dlaczego? Co czyni te drzwi tak funkcjonalnymi i przyjaznymi oku?
Drzwi wewnętrzne, które nie zajmują dużo miejsca
Drzwi przesuwne to propozycja, która sprawdzi się zwłaszcza na małych przestrzeniach. Może okazać się idealna na poddaszu czy w garderobie. Może pasować także do gabinetu, o ile nie zależy nam na jego możliwym wygłuszeniu. Być może drzwi przesuwne nie tłumią najlepiej hałasu, jednak tworzą przytulny klimat, a mechanizm ich działania jest prosty i bezawaryjny.
Omawiany rodzaj drzwi wewnętrznych cechuje się prostotą, dlatego też tak chętnie wybierany jest do przestrzeni minimalistycznych. Jak sama nazwa wskazuje, drzwi otwierają się poprzez przesuwanie skrzydła na bok. Może być ono chowane w ścianie lub pozostawać na wierzchu. Drewniane drzwi świetnie dopasują się pod względem wizualnym i stworzą wrażenie obecności natury w danym pomieszczeniu.
Zalety drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne docenia się za ich funkcjonalność. Mogą pełnić nie tylko rolę tradycyjnych drzwi wewnętrznych do pokoju. Mogą służyć również jako ścianki działowe między kuchnią a salonem czy też oddzielać przestrzeń dla dzieci. Drzwi tego typu sprawdzają się także jako przyjazne wizualnie oddzielenie garderoby od sypialni czy korytarza. Drzwi przesuwne to nie tylko propozycja dla właścicieli małych pomieszczeń. Możemy je dopasowywać także do dużych. Okażą się praktyczne chociażby tam, gdzie drzwi rozwierane mogłyby wchodzić ze sobą w kolizję.
Drzwi przesuwne nierzadko stają się rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym. Przede wszystkim pozwalają zachować przestrzeń, która zostałaby odebrana przez rozwierane drzwi skrzydłowe. Daje to większą swobodę aranżacyjną np. przy ustawianiu mebli. Drzwi wewnętrzne tego typu sprawdzą się również tam, gdzie przebywają dzieci. Zdecydowanie trudniej o kolizję z drzwiami przesuwnymi czy przycięcie palców lub dłoni. To dobra propozycja również wtedy, kiedy chcemy zredukować hałas, przykładowo unikając odgłosów trzaskania.
Rodzaje drzwi przesuwnych
Drzwi wewnętrzne przesuwne dzielimy na dwa rodzaje – chowane w ścianie oraz naścienne. Podział odnosi się do mechanizmu otwierania. Drzwi naścienne montowane są w ten sposób, że ich skrzydło po otwarciu przesuwa się po specjalnej szynie na bok. Po otwarciu skrzydło pozostaje widoczne. Prowadnice zasłonięte są przeważnie specjalnymi maskownicami, aby poprawić efekt wizualny. Montując drzwi naścienne musimy pamiętać o zarezerwowaniu przestrzeni dla otwieranego skrzydła.
Projektując wnętrze naszego domu, możemy zdecydować o ukryciu drzwi w ścianie. Chowane w ścianie skrzydła potrzebują specjalnej kasety. Może być ona wmontowana w specjalną gipsowo-kartonową ściankę. Wówczas zyskujemy swobodę aranżacyjną w otoczeniu drzwi, nie musimy się troszczyć o to, że element wyposażenia czy dekoracji będzie kolidował z torem otwierania się skrzydeł. Tego typu drzwi w przeciwieństwie do naściennych wymagają specjalnego otworu w ścianie.
Czy drzwi przesuwne okażą się dobrą alternatywą wobec tradycyjnych drzwi skrzydłowych?
Wybór drzwi wewnętrznych to przede wszystkim kwestia wielkości pomieszczeń oraz naszych oczekiwań względem estetyki oraz funkcjonalności. Drzwi przesuwne to praktyczne i przyjazne oku rozwiązanie. Sprawdzi się tam, gdzie z różnych powodów nie możemy zamontować tradycyjnych drzwi. Wąski korytarz czy niskie użytkowe poddasze mogą wymóc na nas montaż takich właśnie drzwi.
Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz propozycji. Możemy zdecydować się na drewniane drzwi, jak również wykonane ze sklejki czy płyt wiórowych. Dostępne są także drzwi przesuwne wewnętrzne z przeszkleniami. Te ostatnie mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy doświetlić małe i ciemne pomieszczenia. Drzwi przesuwne dają dużą swobodę aranżacyjną. Dobrze będą się komponować w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach, ale nie tylko.
Artykuł sponsorowany