Telefon wstrzyma pociągi

Do końca maja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieszczą na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z indywidualnym numerem skrzyżowania i numerami alarmowymi.


Na żółtej naklejce znajdzie się precyzyjna informacja o lokalizacji przejazdu: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. Pracownicy PLK na przejazdach oznakowanych znakami i sygnalizacją świetlną umieszczają je od wewnętrznej strony krzyży świętego Andrzeja, na skrzyżowaniach z rogatkami naklejki będą na cokołach rogatek.

– W przypadku np. awarii auta lub innego zdarzenia na przejeździe kierowca, po połączeniu się z numerem alarmowym 112, poda indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu z żółtej naklejki. Operator nr 112 powiadomi, specjalnie utworzonym łączem służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wtedy wydane zostanie polecenie wstrzymania ruchu pociągów – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP. Nowe oznaczenie ma ułatwić lokalizację konkretnego przejazdu i skrócić czas oczekiwania na dojazd służb ratowniczych w razie wypadku. (EM.K.)