Ten sam cel, nieco inna formuła

Trwa Wielki Post, którego stałym elementem są drogi krzyżowe. Po raz siódmy powinna odbyć się również Lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa, jednakże w wyniku obostrzeń związanych z pandemią, tak jak przed rokiem, nie mogła odbyć się w tradycyjnej formule. Tym razem organizatorzy 7. LEDK proponują do wyboru jedną z ośmiu tras i zachęcają, by pokonać ją indywidualnie. Do Świąt Wielkanocnych pozostały jeszcze dwa tygodnie, więc to ostatni moment na taką wyprawę.


Na EDK można wybrać się w dowolny dzień, niekoniecznie w piątek, a przed wyruszeniem na szlak warto uczestniczyć we mszy św., aby odpowiednio przygotować się do rozważania Misterium Męki Pana Jezusa. W tym roku organizatorzy proponują aż osiem tras – o różnej długości i różnym stopniu trudności, ponieważ niejednokrotnie szlak wiedzie przed drogi gruntowe czy trakty leśne z dala od osiedli.

Dlatego przed wyruszeniem na którykolwiek z nich należy zapoznać się z dokładnymi opisami na stronie internetowej www.edk.lublin.pl. Znajdują się tam również deklaracje przejścia EDK, które należy wypełnić – służą one jedynie celom informacyjnym, aby potem można było sprawdzić, ile osób wybrało się w tym roku na EDK.

Osiem różnych tras EDK

Trasa niebieska św. Faustyny Kowalskiej o długości około 31 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście. Trasa pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny wynosi ok. 33 km, wiedzie z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście.

Następne szlaki zaczynają się w Lublinie i prowadzą docelowo do Sanktuarium MB Kębelskiej w Wąwolnicy, jednakże różnią się liczbą kilometrów do pokonania. Są to: szlak żółty św. Jana Pawła II (44 km); szlak czerwony Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego (46 km); szlak fioletowy bł. Władysława Gorala (41 km); i najdłuższy ze wszystkich – szlak czarny bł. Piotra Jerzego Frassatiego (51 km).

Ponadto jest jeszcze trasa brązowa bł. o. Józefa Mazurka (37 km), która rozpoczyna się w Lublinie i prowadząc przez Lasy Kozłowieckie, wiedzie do Bazyliki św. Anny w Lubartowie. I ostatnia – trasa zielona Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo (42 km) – zaczyna się w Lublinie, kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie biegnąc doliną Wieprza. MG

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here