Teraz komunie także w soboty

Przed nami maj, miesiąc pierwszych komunii świętych. Podczas epidemii sporo się zmieniało i nie wszystkie parafie urządzają te ceremonie w niedziele. W niektórych, jak np. w chełmskiej bazylice odbędą się one we wszystkie majowe soboty.

Maj to miesiąc od lat kojarzony z maturami i komuniami. Po raz pierwszy od dwóch lat ceremonie pierwszokomunijne w kościołach, ale też i przyjęcia z tej okazji można organizować bez oglądania się na obostrzenia i limity wiernych czy gości, które już nie obowiązują. W tym chaotycznym czasie wyznaczano różne terminy pierwszych komunii świętych w kościołach. Niekoniecznie były w maju i niekoniecznie w niedziele. Czasem przekładano je kilkakrotnie i dla wszystkich była to nerwówka. Tegoroczny maj to czas przyjęć wyprawianych przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych zarówno w domach, jak i lokalach gastronomicznych.

– Organizujemy te przyjęcia i to sprawa bardzo indywidualna, czy ktoś planuje przyjęcie bardziej wystawne, dłuższe, z większą ilością dań, czy też skromniejsze, krótsze – mówi Alicja Brzozowska, właścicielka Hotelu „Duet” w Chełmie. – Od tego uzależniona jest cena przyjęcia.

Wyprawienie tego typu imprezy okolicznościowej dla rodziny jest droższe niż przed epidemią, a wpływ na to ma duży wzrost cen gazu, prądu, paliwa, żywności. Parafia pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie nabożeństwa z okazji pierwszych komunii św. organizuje 15 maja. Wtedy w dwóch turach sakrament ten będzie tam po raz pierwszy udzielony dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Akademii Małego Księcia w Chełmie. Pierwsze komunie św. w Parafii pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie zaplanowano w niedzielę. Podobnie, jak np. w Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. św. Kazimierza w Chełmie, gdzie dzieci do pierwszej komunii św. przystąpią 8 maja br. Nie we wszystkich kościołach organizuje się jednak te ceremonie w niedziele. W Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej tegoroczne pierwsze komunie dla dzieci ze szkół podstawowych nr 1 oraz 5, a także niepublicznej „Arki” zaplanowano we wszystkie soboty maja.

– Tak było w epidemii i tak już zostanie – mówi ks. kan. Andrzej Sternik, proboszcz chełmskiej bazyliki. – W soboty mamy większą swobodę. Chodzi o swobodę w świętowaniu dla rodziców, rodzin. Ze względów liturgicznych też mamy większą swobodę, bo nie paraliżujemy w niedziele mszy świętych dla innych wiernych. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here