Teraz tylko relaks

(26 lutego) W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się uroczystość zdania obowiązków zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie przez bryg. mgr Dariusza Pytkę. Były uściski, kwiaty, a nawet łzy, ale przede wszystkim serdeczne słowa podziękowań za wiele lat wzorowej służby.


Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku o rozpoczęciu uroczystości przez dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st. kpt. Roberta Barszczewskiego lubelskiemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorzowi Alinowskiemu.
Następnie głos zabrał bryg. Dariusz Pytka, który przywitał gości oraz podziękował za wspólnie pełnioną służbę i współpracę strażakom czynnym i emerytom, druhom, władzom samorządowym oraz innym służbom. Najpierw jednak wyrazy podziękowania skierował do żony Ireny, której podziękował za wyrozumiałość, gdy musiał porzucać obowiązki domowe i realizować najpierw te związane ze służbą strażaka. Kolejnym elementem uroczystego apelu było pożegnanie sztandaru Komendy Powiatowej PSP we Włodawie. Następnie rozpoczęły się podziękowania i przemowy osób przybyłych i zebranych gości. Dziękowano bryg. Dariuszowi Pytce za wkład pracy, jaki włożył w rozwijanie sportu, współpracy z jednostkami ochotniczymi oraz władzami samorządowymi i służbami z powiatu włodawskiego. Doceniono profesjonalizm oraz pełne zaangażowanie w służbę.
– Tak pięknie na zasłużoną, ciężko zapracowaną emeryturę odchodzą tylko najlepsi, ci, którzy swoje życie poświecili służbie; służbie dla ratowania zdrowia, życia i mienia – podsumował starosta Andrzej Romańczuk.

Bryg. Dariusz Pytka rozpoczął służbę 1 grudnia 1993 r. jako strażak w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej. Kurs oficerski w SGSP ukończył w 1995 r. i objął stanowisko młodszy oficer. Zastępcą komendanta PPSP został 1 lipca 1999 r. i pełnił tę funkcję do 26 lutego 2018 r. Zajmował się sprawami operacyjnymi, bhp i obronnymi, a także był pełnomocnikiem ds. informacji niejawnych.
Oto jak podsumował swoją służbę bryg. Dariusz Pytka: – Po prawie 25 latach, w dniu dzisiejszym, kończę służbę strażaka w Komendzie Powiatowej PSP we Włodawie. To był dobry czas. Czas nauki i szkolenia. Czas poznawania ludzi i ich charakteru. Czas działań ratowniczych i ćwiczeń. W każdym z nich starałem się na tyle, na ile mogłem. Nie będę tu używał wielkich słów jak powołanie czy jedyny zawód, który mógłbym wykonywać. Myślę, że w wielu innych też bym dał radę. (…..) bardzo się cieszę, że tym strażakiem zostałem. Ja po prostu bardzo lubiłem to, co robiłem. Każdy dzień był na swój sposób inny i zarazem podobny do innych. Z przyjemnością rano szedłem do Komendy, odczuwając zarazem satysfakcję z każdej nawet najmniejszej rzeczy, którą mi się udało wykonać. Poznałem tu wielu wspaniałych ludzi, których zachowam w swej pamięci. Wielką radość czerpałem ze spotkań z druhami z OSP tak podczas ćwiczeń, szkoleń, zawodów i akcji. Spotkania z władzami samorządowymi i przedstawicielami różnych instytucji w szczególności służbami mundurowymi dawały mi możliwość pełnego poznawania spraw, którymi żyją mieszkańcy powiatu. Jedną z największych przyjemności w straży sprawiało mi trzymanie w czasie pożaru prądownicy i sama czynność gaszenia. Niestety ze względów dowodzenia w ostatnich latach nie mogłem się nią nacieszyć. Chociaż przy ostatnim pożarze warsztatów w Orchówku udało mi się „dorwać” do prądownicy i po raz kolejny poczuć tę adrenalinę…. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here