Tłumy spragnionych normalności

Długi czerwcowy weekend i ładna pogoda pokazał, że już mało kto przejmuje się koronawirusem. Turystyczne miejscowości i lokale gastronomiczne pękały w szwach, a o limitach i zachowaniu dystansu nie było mowy. Tysiące Polaków, korzystając z wyjątkowo atrakcyjnych okazji last minute, wyleciało do Grecji, czy na Minorkę. Życiem, po raz pierwszy od wielu miesięcy, tętnił również lubelski deptak i Starówka.

Spadająca liczba zakażeń (w ubiegłym tygodniu dzienna średnia zmalała do 450) i poprawiająca się sytuacja w szpitalach (liczba zajętych łóżek covidowych spadła do niecałych 4 tys., a respiratorów do niespełna 500) sprawiła, że jeszcze przez Bożym Ciałem rząd ogłosił kolejne poluzowania. Tak jak przewidywaliśmy, od 6 czerwca zwiększony został limit gości weselnych – do 150, znowu można organizować targi i konferencje, w formule stacjonarnej, z limitem 1 osoby na 15 m2, a obłożenie w transporcie zbiorowym zwiększone zostało do 75%.

Ponownie otwarte mogą być sale zabaw dla dzieci z limitem 1 os. na 15 m2. Wciąż zamknięte pozostają tylko dyskoteki. Jeśli sytuacja epidemiczna nie pogorszy się prawdopodobnie zostaną otwarte po 25 czerwca. Nadzieję na to dają szczepienia. Przynajmniej jedną dawką zaszczepionych jest już ponad 14,5 mln Polaków, a przeszło 8,1 mln jest w pełni zaszczepionych. Od dziś rejestrować się na szczepienia (tylko preparatem Pfizer/BioNTech) mogą 12-15-latkowie.

Z UCC na wakacje

Od 1 czerwca w Polsce jest już dostępny Unijny Certyfikat COVID (UCC), z którym można swobodnie poruszać się po wszystkich krajach UE. Certyfikat ma postać kodu QR, który jest dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl) lub wydruku. Certyfikat będzie wydawany po każdej dawce szczepienia, natomiast jego uznawanie jest zróżnicowane, w zależności od kraju. W Polsce i wielu państwach członkowskich certyfikat z tytułu szczepienia jest uznawany po 14 dniach od zakończenia cyklu szczepień, a w przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (tak PCR, jak i antygenowy), jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Certyfikat jest wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), ale ma być również dostępny w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Jeśli jesteś ozdrowieńcem lub wynik twojego testu na obecność koronawirusa jest negatywny, to można też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Musimy pamiętać, że Unijny Certyfikat COVID nie jest dokumentem podróży i nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego, ale posiadanie go może być warunkiem wjazdu na teren danego państwa, czy ośrodka wczasowego, wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom. RD

PANDEMIA W LICZBACH

W ostatnim tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 875 136 (o 3 186), zgonów do 74 164 (o 414), wyleczonych do 2 645 150 (o 6,9 tys.), a wykonanych szczepień do 22 025 871 (o 2 217 916). W woj. lubelskim przybyło 207 zakażonych (od początku 126 410), a 32 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 401). W ubiegłą sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 413, w W. Brytanii – 5 651, Niemczech – 2 249, Włoszech – 2 434, Francji – 6 953. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 173 mln. Ponad 3,72 mln osób z Covid-19 zmarło, a 110,7 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 6 czerwca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here