Tłumy żądne wiedzy

Głównym organizatorem tegorocznego Festiwalu jest KUL. Już zarejestrowało się ponad 24 tys. uczestników, ale ciągle są wolne miejsca. Impreza rozpocznie się 24 września.


W harmonogramie LFN znajduje się ponad 1,4 tys. projektów przygotowanych przez 5 lubelskich uczelni publicznych oraz 26 instytucji współtworzących Festiwal. Zapisy na poszczególne spotkania odbywają się przez stronę: festiwal.lublin.pl.
Piknik Naukowy w centrum miasta
W tym roku odbędzie się on na zakończenie festiwalu, w sobotę 30 września 2017 r. w godzinach 12-19 na placu Litewskim. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: warsztaty, pokazy, wystawy, gry i zabawy dla najmłodszych. Pojawi się tam wyjątkowa instalacja artystyczna – KWIATRON, czyli specjalnie przygotowany tron z motywami ze świata roślin i zwierząt, na którym wszyscy chętni będą mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Od południa na piknikowej scenie będą się prezentowały zespoły artystyczne, a na zakończenie zaplanowane zostało międzyuczelniane widowisko artystyczne, przygotowane przez studentów różnych lubelskich środowisk.

Gry terenowe

Nowością tegorocznego festiwalu są gry terenowe z okazji 700-lecia lokacji Lublina. Pierwszą przygotowali pracownicy i studenci historii sztuki KUL. Przemierzając trasę od Czwartku na KUL będzie trzeba się zmierzyć z zagadkami z zakresu historii sztuki i dziejów miasta, a podczas zwiedzania – spotkać ciekawych ludzi związanych z odwiedzanymi miejscami.
Druga gra miejska rozgrywać się będzie na Starym Mieście. Pod okiem przewodnika miejskiego uczestnicy zabawy rozwiązywać będą zadania związane z historią Lublina. Najlepsza drużyna otrzyma nagrody.

Spektakl i koncert

Wśród wydarzeń kulturalnych planowany jest spektakl otwarcia w wykonaniu studenckiego teatru ITP. oraz plenerowy koncert gospel. Nową odsłonę musicalu rockowego „Prorock” zobaczyć będzie można 26 września o godz. 18 w sali operowej Centrum Spotkania Kultur. Spektakl przygotowany przez Mariusza Lacha i Marcina Wąsowskiego z muzyką Marcina Kuliberdy to historia człowieka, w którego życiu nagle objawił się Bóg. Obowiązują bezpłatne wejściówki.
Natomiast 28 września o godz. 19 zaśpiewa Gospel Rain – kilkudziesięcioosobowy zespół wspierany przez znakomitych solistów i instrumentalistów pod kierownictwem Grzegorza Głucha. Wstęp wolny.

Wykład o emocjach

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza na wykład otwarty prof. Rafała Ohme pt. „Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu”. Tematem spotkania będą emocje – do czego służą i jak je wyrażamy nie używając słów. Wykład odbędzie się 28 września o godz. 15.00 w sali 1031 Collegium Jana Pawła II. Wstęp wolny, zapisy na stronie festiwal.lublin.pl. MG